موفقیت در شیمی کنکور

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

برای موفق شدن در شیمی کنکور موارد مختلفی باید در نظر گرفته شود. اول ینکه باید به درستی شیمی را بخوانید و مطالعه نمائید تا به موفقیت در شیمی کنکور برسید. یک معلم شیمی کنکور خوب می تواند در این زمینه کمک زیادی به شما بکند. سعی کنید متن کتاب درسی را بسیار خوب مطالعه نمائید.

کتاب درسی را خط به خط بخوانید و نکات مهم آن را یادداشت نمائید. مطالعه شیمی را در اتاقی انجام دهید که سکوت کامل حکمفرما باشد تا بتوانید با تمرکز بالا درس بخوانید.

مطلب پیشنهادی به شما : بودجه بندی شیمی در کنکور ریاضی و تجربی

حتی اگر از کلاس های تدریس خصوصی شیمی در منزل برای موفقیت در شیمی کنکور استفاده می کنید هم کلاس را در چنین فضای ساکتی برگزار کنید تا تمرکز داشته باشید. فقط مقدار درسی که می خوانید و میزان وقتی که می گذارید مهم نیست بلکه کیفیت درس خواندن شما هم از اهمیت بالایی برخوردار است. باید سعی کنید با تمرکز بالا درس بخوانید و حواستان کامل جمع باشد.

تلاش برای تسلط بر جدول تناوبی:

 به منظور تسلط بر این جدول شما می‌توانید همانند جدول ضرب با تکرار زیاد آنرا یاد بگیرید و با چند بار نوشتن آن، این مهارت را در خود ایجاد کنید و سعی کنید کتاب درسی خود را کلمه به کلمه بخوانید و از جزوات کمک آموزشی هم راهنمایی بگیرید و نهایت استفاده و دقت را در حین مطالعه این درس داشته باشید و از آن خلاصه برداری کنید. تکرار و مرور درس شیمی بسیار مهم است یقین داشته باشید با تکرار و مرور این درس به نتیجه خواهید رسید.

تسلط بر جدول تناوبی برای شیمی

در نظر گرفتن موارد زیر هم توصیه می شود.

1- مطالعه مفهومی کتاب درسی شیمی: 

مطالب ارائه شده در کتاب درسی شیمی را با دقت بخوانید سپس به سراغ کتابهای غیر درسی بروید. کتاب درسی شیمی در اولویت قرار دارد.

2- حل تمرین و مثالهای کافی از درس شیمی: 

با حل مثال و تمرین کافی درس شیمی، تسلط شما بر آن افزایش می یابد.

3- موکول نکردن خواندن شیمی به دوران امتحانات:

مطالعه درس شیمی را به ایام امتحانات موکول نکنید. شیمی را در شب امتحان نمی توان یاد گرفت. یا اگر بتوانید پاس هم بکنید، برای مقاطع بعد به مشکل می خورید.

تسلط بر کتاب درسی شیمی و مرور در زمان های مناسب:

برای اینکه بتوانید در شیمی کنکور درصد بالایی کسب کنید باید بر متن کتاب درسی کاملا مسلط باشید. خیلی سراغ کتاب های کمک آموزشی متعدد نروید. کتاب درسی را خیلی خوب بخوانید و آن را درک کنید. اگر در کنار خودتان یک معلم شیمی خوب داشته باشید که بسیار بهتر خواهد بود.

می توانید هفته ای یکی دو جلسه برای رفع اشکال و یادگیری بهتر شیمی کلاس داشته باشید. خلاصه اینکه منبع اصلی مطالعه شما باید کتاب درسی باشد. به هر میزان بر کتاب درسی مسلط تر باشید درصد بالاتری را کسب خواهید کرد. بسیار خوب است که حین مطالعه کتاب نکات مهم را یادداشت نمائید تا بعدا مرور شود.

تماس با کنکور مشاور

البته باید سرعت و دقت را با هم داشته باشید. در هر صورت، وقت و زمان در ایام کنکور اهمیت بالایی دارد. برای موفقیت در درس شیمی و کسب درصد بالا حضور ذهن بسیار مهم است. بنابراین مرور را حتما در برنامه خودتان داشته باشید.

نحوه انتخاب یکی معلم شیمی خوب برای موفقیت در شیمی کنکور:

در ادامه در رابطه با اینکه چگونه یک دبیر خوب شیمی را انتخاب کنید و اینکه بهترین دبیرهای شیمی چه ویژگی هایی دارند توضیحاتی ارائه می گردد. در سایت ایران مدرس برای تمامی اساتید شیمی و سایر دروس مشخصات کاملی نشان داده شده است و می توانید با آگاهی کامل معلم مورد نظر خودتان را انتخاب نمائید.

دانشگاه محل تحصیل و مدرک تحصیلی اساتید در این وب سایت نمایش داده می شود. سعی کنید با استادی کلاس را هماهنگ کنید که از دانشگاه خوب فارع التحصیل شده است و مدرک ارشد یا دکتری دارد. ترجیحا بهتر است رشته تحصیلی خود ایشان هم شیمی باشد.

اگر بتوانید از بین اساتید ثبت نامی در این وب سایت مدرسی را انتخاب کنید که خود ایشان در کنکور مثلا شیمی را بالای 80 و یا 90 درصد زده اند خوب بسیار عالی است. می توانید کارنامه خود ایشان را ببینید. چون به هر حال شخصی که مسیر را با موفقیت پیموده باشد می تواند راهنمای بسیار خوبی برای شما هم باشد.استفاده از کلاس های تدریس خصوصی شیمی در خانه هم برای موفقیت در شیمی کنکور مفید و موثر است

بهترین مدرس شیمی کنکور چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین اساتید شیمی کنکور معمولا خودشان در کنکور برای شیمی درصد بالایی کسب نموده اند. اگر یک استاد شیمی کارنامه خودش را به شما نشان دهد و برای شیمی درصد بالایی کسب نموده است می توان تا حد زیادی به ایشان اطمینان کرد. نکته دیگر اینکه اساتید خوب شیمی معمولا شاگردهای موفقی دارند.

اگر بتوانید کلاس ها را با استادی هماهنگ کنید که خودش در شیمی کنکور موفق بوده است و مستند به شما نشان دهد که شاگردهای موفقی داشته است بسیار خوب است. اگر می خواهید در شیمی کنکور درصد بالای 80 را کسب نمائید باید با استادی کلاس داشته باشید که خودش به چنین نتیجه ای رسیده باشد.

نحوه کسب درصد 100 در شیمی کنکور:

قدم اول این است که باید باور کنید که صد در صد زدن شیمی برای شما ممکن است و کاری کنید که قابل باور شود. مثلا بر روی برگه کاغذی با فونت بزرگ تایپ کنید من مطمئن هستم در کنکور درصد شیمی من 100 است.

هر روز این عبارت را با خودتان تکرار کنید و قبل از خواب تصور کنید که این درصد را کسب کرده اید و پدر و مادر و دوستان شما در حال تبریک گفتن به شما هستند. کاغذی که این عبارت بر روی آن نوشته شده است را بر روی دیوار بزنید تا همواره جلوی چشم شما باشد.

به هر حال درست است که باید عملا هم کارهایی را انجام داد، باید متن کتاب درسی را با دقت بالا خواند و نکات آن را یادداشت نموده و به صورت مداوم مرور نمود، تمرین و مسئله حل کرد و تست های زیادی را هم زد. ولی به هر حال، فکر، ذهنیت و باورهایی که دارید هم به همان اندازه و حتی شاید بیشتر روی نتیجه ای که می گیرید تاثیر دارد.

باید باور کنید که 100 درصد زدن شیمی ممکن است و تصور کنید که این نتیجه بدست آمده است تا وارد ضمیر ناخوداگاه شما شود. می توانید روی برگه کاغذی بنویسید که چگونه می توانم در درس شیمی درصد 100 را کسب کنم و برای آن جوابهایی بنویسید.

مطالعه درس به صورت مفهومی و پایه ای قبل از تست زدن: 

درست است که تست زنی برای موفقیت در شیمی کنکور و کسب درصد بالا در آن کاملا لازم است اما صدها تست را هم اگر کار کنید اگر پایه و مبنای محمکی نداشته باشد و قبل از آن درس را خوب یاد نگرفته باشید می تواند نتیجه بسیار خوبی نداشته باشد.

افرادی که درس شیمی را برای کنکور فقط با تست زنی یاد می گیرند فقط به تست هایی می توانند پاسخ دهند که مشابه تست های خودشان باشد که قبلا کار کرده اند. اگر تستی کمی متفاوت باشد نمی توانند به آن پاسخ دهند.

تماس با کنکور مشاور

ولی اگر ابتدا کتاب درسی شیمی را به صورت پایه ای و مفهومی بخوانید و خوب یاد بگیرید و هنوز اگر کلاسهای مدرسه تمام نشده است در کلاسها شرکت کنید و در ضمن در ادامه به اندازه کافی تمرین و مسئله حل کنید، بعد از طی این مراحل تست زنی برای درس شیمی هم بسیار موثر و مفید خواهد بود.

برای یادگیری بهتر هر درسی و برای کسب درصد بالا در کنکور تست زنی کاملا لازم است ولی لازم است به صورتی که گفته شد روی تست ها کار کنید. بنابراین به صورت خلاصه می توان گفت روند مناسب برای موفقیت در شیمی کنکور به صورت مقابل است: شرکت در کلاسهای شیمی و خواندن متن کتاب درسی، حل تمرین و مسئله، تست زدن برای تسلط بیشتر و مرور مداوم.

حضور فعال در کلاس های شیمی: 

در کلاسهای تدریس شیمی حضور فعال داشته باشید و جزوه خودتان را یادداشت نمائید. مطالب را به صورت مفهومی یاد بگیرید و نکات مهم را یادداشت نمائید. جزوه های کلاسی شیمی و جزوه هایی که خودتان حین مطالعه، حل تمرین و حین تست زنی یادداشت می کنید در دوران جمع بندی و دوران نزدیک به کنکور بسیار مفید خواهد بود.

جزوه ای که خودتان در کلاس شیمی یا حین مطالعه یادداشت می کنید به نسبت جزواتی که از دیگران کپی بگیرید خیلی ارزشمندتر است. چون هم حین یادداشت جزوه خودتان درس را بهتر یاد می گیرید و هم نکاتی که از نظر خودتان مهم است در جزوه یادداشت می شود.

تا جایی که می توانید تست کنکور شیمی از کتابهای معتبر بزنید. بعد از شرکت در کلاسهای شیمی، خواندن کتاب درسی و حل تمرین و مسئله، تست زنی مهم و ضروری است. در بازه های زمانی مشخص شیمی را مرور کنید. شیمی درس فراری است و اگر به صورت مداوم مرور نشود در کنکور چیزی یادتان نمی ماند.

مطالعه پایه ای و عمقی درس شیمی: 

همانطور که می دانید در سالهای اخیر تست های کنکور شیمی و تست های کنکور به صورت کلی مفهومی شده است. اگر می خواهید در شیمی درصد بالایی بزنید و حتی 100 درصد بزنید، از خواندن نکته ای و فرمولهای میانبر و … اجتناب کنید. حداقل در مراحل اولیه کار درس را به صورت مفهومی و عمقی بخوانید.

در ادامه اگر روابط مختصری هم بود می توانید از انها استفاده نمائید. ولی به هر حال در مراحل اولیه کار درس را و کتاب درسی شیمی را خوب بخوانید. اگر فقط فرمول حفظ کنید، ممکن است تستهایی را در کنکور ببینید که با فرمولهای حفظ شده شما حل نشوند.

ولی اگر درس شیمی را به صورت مفهومی و عمقی بلد باشید، هر تستی که به شما داده شود، بالاخره راه حلی پیدا خواهید کرد.
تستها و سوالاتی که از درس شیمی مطرح می شود ممکن است کاملا مفهومی باشد و یا مسئله ای باشد که برای حل آن باید از روابط ریاضی استفاده نمائید. مطالب متن درس را کاملا مفهومی بخوانید تا درک درستی از آن داشته باشید. در ادامه، روابط ارائه شده را یاد بگیرید و مثال و مسئله به اندازه کافی حل نمائید.

برای یادگیری کامل درس شیمی و توانایی پاسخگویی کامل به تست های کنکور آن، حل تست های کنکور موضوعی و مجموعه ای نیز بسیار مفید است. برای خیلی از افراد، کسب درصد بالا در درس شیمی از ریاضی و فیزیک آسانتر است. بنابراین، شیمی را برای کنکور خوب بخوانید.

تماس با کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

معرفی رشته پزشکی

معرفی رشته پزشکی

👈 معرفی رشته پزشکی بطور تخصصی با در نظر گرفتن تمام شرایط تحصیلی و بازار کار و گرایش های رشته پزشکی در این مقاله انجام

بیشتر بخوانید »

آخرین مقالات کنکور مشاور

معرفی رشته پزشکی

معرفی رشته پزشکی

👈 معرفی رشته پزشکی بطور تخصصی با در نظر گرفتن تمام شرایط تحصیلی و بازار کار و گرایش های رشته پزشکی در این مقاله انجام

Read More »
برای تماس با مشاور کلیک کنید