بهترین منابع کنکور ادبیات کنکور

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

کنکور یکی از حساس ترین اتفاقات زندگی آدم هایی محسوب میشه که در ایران زندگی می کنن.همیشه زمانی که بچه ها می خوان کنکور بدن بزرگترین نگرانی هاشون اینه که چه طوری درس بخونم،چه منابعی رو بخونم تا درصد بیشتری بزنم،چه قدر وقت بزارم تا رتبه ی خوبی به دست بیارم و… .در این بخش می خوایم به ادبیات که  یکی از مهم ترین دروس عمومی هستش بپردازیم.

ادبیات اغلب از دروس سخت برای بچه های تمام رشته ها محسوب میشه.این درس  از اون درس هایی که میشه بهش بگیم اومده که ما رو اذیت کنه!!! . ما توی این درس باید با معنای شعرها و واژگان آشنا باشیم.آرایه های ادبی رو خوب بلد باشیم.بدونیم که چه طوری واژه ها رو درست می نویسن.

به خاطر همین حتما حتما علاوه بر کتاب درسی ،به کتاب های کمک آموزشی و ویدیو های آموزشی نیاز پیدا می کنیم تا بتونیم از پس این درس بربیایم.

کتاب‌های کمک‌آموزشی ادبیات کنکور  کلا به دودسته تقسیم می شن .یه سری از انتتشارات و اساتید اومدن منابع  ادبیات  به پنج یا شش موضوع تقسیم کردن .مثلا اومدن فقط برای معنا و املای واژگان کتابی رو تالیف کردن تا در این بخش بتونن نیاز های شما رو تامین کنن.

یه سری دیگه از کتب کمک آموزشی هم  به شکل  درس به درس تقسیم‌بندی شده و در هردرس اومده تمام نکات کنکوری رو بیان کرده‌.

ما امروز منابع هر دو بخش و ویدیو های کمک آموزشی این درس رو براتون  توضیح می دیم . تازه اگه نیاز به راهنمایی وکمک بیشترم داشتید می تونید روی مشاورای کنکور ما حساب باز کنید.

منابع ادبیات

معمولاً ادبیات به پنج مبحث تقسیم‌بندی می کنن که همشون اهمیت یکسانی ندارن.یه سری از مباحث مثل دستور زبان ،معنا و املای واژگان و قرابت معنایی اهمیت بیشتری دارن وبیشتر سوال ها هم از این مباحث میاد.

پنج مبحث مهم به ترتیب اهمیت می تونیم به شکل زیر تقسیم بندی کنیم:

  • قرابت معنایی 9 سؤال
  • معنا و املای واژگان 6 سؤال
  • دستور زبان 5 سؤال
  • آرایه‌های ادبی 4 سؤال
  • تاریخ ادبیات 1 سؤال

منبع ادبیات کنکور قرابت معنایی

قرابت معنایی مهم‌ترین مبحث ادبیات کنکور هست که  بیشترین تعداد سؤالات هم از این مبحث میاد. از 25 سوال کنکور ادبیات ،9 سوال از مبحث قرابت معنایی میاد .پس بینید که چه قدر این مبحث مهمه و می تونه به شما کمک کنه تا درصد بالایی در ادبیات بزنید.

کتاب های کمک آموزشی زیادی برای این مبحث تالیف شده ولی پیشنهاد ما اینه که  ازبین از کتاب نشر الگو استفاده کنید.

اگه میخواید این مبحث رو شکست بدید ،پیشنهد می کنیم  هر شب 10 تا تست قرابت معنایی بزنید. هر چندممکنه اوایل کار خیلی براتون سخت باشه اما بعد از مدتی می بینید که قرابت معنایی اصلا براتون کاری نداره و مثل آب خوردن می تونید تست های مربوط به این موضوع  رو بزنید.

منبع ادبیات کنکور املا و واژگان

برای معنا و املای واژگان  توصیه می کنیم  از یک کتاب موضوعی ادبیات استفاده کنید. در بین کتب موجود برای معنا و املای واژگان پیشنهاد اول ما خیلی سبز و یا کتاب نشر الگو نوشته‌ی استاد عبدالمحمدی هست.

یه نکته ای که باید بهش توجه کنید اینه که  برای مبحث واژگان به‌هیچ‌عنوان به سراغ دی‌وی‌دی‌های آموزشی نرید.

یه سری از موسسات به دروغ میان  بیان میکنن که بیاید ویدیو های آموزشی ما رو بخرید تا به شما آموزش بدیم که چه طوری در کم ترین زمان وبا تکنیک های ارائه شده توسط ما  همه ی  معنا واملای واژه ها  رو حفظ کنید.پیشنهاد می کنیم  که اصلا فریب این جور تبلیغات رو نخورید.اگه از رتبه های برتر کنکور هم سوال بپرسید بهتون میگن که این نوع از ویدیو ها نمی تونه به شما کمک کنه.

بهترین روشی که می تونید شیش تا سوال مبحث املا واژگان رو بزنید اول از همه مطالعه ی دقیق کتابه .بعد از مطالعه ی کتاب ،می تونید از منابع کمک آموزشی که بهتون معرفی کردیم برای مطالعه بیشتر و تست زدن استفاده کنید.

دستور زبان

این مبحث از اون مبحث های سخته که  کنکوری ها رو کلافه کرده!! .

این درس هم به تکنیک نیاز داره هم زمان زیادی رو ممکنه ازتون بگیره .پس باید اونقدر روی این مبحث مسلط شید که بتونید در کمترین زمان ممکن از پس 5 تا سوالش بر بیاید.

برای این مبحث توصیمون اینه که از کتاب های مبحثی نشر الگو استفاده کنید.یک  روز در میون 10 تا تست بزنید تا  بتونید روی این مبحث مسلط شید.

فراموش نکنید که اگه میخواید رتبه ی خوبی کسب کنید نباید به خاطر سختی یک مبحث کلا روی اون مبحث کار نکنید و بزارینش کنار.

آرایه های ادبی

این مبحثم نیاز داره به این که تکنیک ها و روش هایی رو یاد بگیرید تا بتونید در ابیات تشخیص بدید که چه نوع آرایه ی ادبی به کار رفته.

در این قسمت هم مناسب ترین منبع کمک آموزشی که می تونید استفاده کنید کتاب آرایه های ادبی نشر الگو هست.

در این کتاب به توضیح هر کدوم ار آرایه ها پرداخته شده وبرای هر کدوم تست هایی تالیف شده تا بتونید خیلی خوب آرایه ها رو یاد بگیرید.

تاریخ ادبیات

خیلیا چون تاریخ ادبیات رو باید حفظ کنن و چون که کمترین سوال  این مبحث داره  نمی خونن .اما اگه می خواید رتبه ی خوبی به دست بیارید حتی باید کم اهمیت ترین مطالب رو هم در برنامه مطالعاتیتون قرار بدید.

برای تاریخ ادبیات هم مناسب ترین منبع های کمک آموزشی ،کتاب های مبحثی نشر الگو یا خیلی سبز هستش که میتونه خیلی بهتون کمک کنه.

درس به درس منبع ادبیات کنکور

علاوه بر کتاب های مبحثی نشریات مختلف ادبیات کنکور رو به صورت درس به درس هم تالیف کردن که می تونه خیلی  خیلی بهتون کمک کنه.

دلیل مهمی که شما رو مجاب می کنه تا از منابع درس به درس استفاده کنید اینه که این منابع کمک آموزشی در آزمون هایی که در طول سال تحصیلی از شما گرفته میشه خیلی بیشتر از کتاب های مبحثی می تونه کمکتون کنه.

مناسب ترین منبع درس به درس در ادبیات کنکور هم ،کتابی هست که نشر الگو تالیف کرده که نوشته آقای عبدالمحمدی هستش.

دی‌وی‌دی‌های آموزشی مناسب به عنوان منبع ادبیات کنکور

در این چند سال دی‌وی‌دی‌های متنوعی در این زمینه به بازار عرضه‌شده .

اگه یادتون باشه گفتیم که در زمینه املا و معنی واژگان اصلا گول ویدیو هایی که فقط تیتر های پرزرق وبرقی دارن   نخورید.در زمینه ی تاریخ ادبیات هم همین طوره.در این زمینه ها که نیاز به حفظ کردن دارن فقط تلاش خودتون و کتاب اصلی و کتاب های کمک آموزشی می تونن کمکتون کنن .

اما برای سه مبحث باقی‌مونده می‌تونید در کنار کارهایی که گفتیم ، از دی‌وی‌دی‌های آموزشی هم استفاده کنید.

در مبحث قرابت معنایی و آرایه‌های ادبی ویدیو هایی که توسط  موسسه‌ی حرف آخر منتشر شده از کیفیت نسبتاً خوبی برخوردار هست و می تونه کمک خوبی باشه براتون تا خیلی خوب این مباحث یاد بگیرید .

همچنین اقای عبدالمحمدی ویدیو های آموزشی بسیار خوبی در زمینه ادبیات منتشر کردن که می تونه بهتون کمک کنه.

امیدوارم تونسته باشیم خیلی خوب دراین پست بهتون کمک کرده باشیم.اگه هر سوال دیگه ای در زمینه منابع کنکوری درس ادبیات یا درس های دیگه دارید می تونید با مشاورین ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید