لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

چگونه درس دین و زندگی را ۱۰۰درصد بزنیم؟

چگونه درس دین و زندگی را ۱۰۰درصد بزنیم؟ یکی از دروسی که دانش آموزان کنکور سراسری باید به سوالات آن پاسخ دهند، درس دین و زندگی است. این درس در کنکور ضریب 3 دارد و افرادی که قصد دارند رتبه خوبی در کنکور به دست آورند باید به این درس نیز توجه کرده و بدانند که چگونه باید درس دین و زندگی را 100 درصد بزنند.

اگر شما نیز از آن جمله افرادی هستید که این سوال برایتان پیش آمده است، توصیه می کنیم حتما این متن را تا انتها مطالعه کنید. ما در این متن قصد داریم مهم ترین اصولی که به شما کمک می کند درصد خود را در این درس بالا ببرید، اشاره کنیم. در ضمن استفاده مشاور کنکور می تواند در زمینه پیشرفت تست زنی شما بسیار موثر باشد.

چگونه درس دین و زندگی را ۱۰۰درصد بزنیم؟

چگونه درس دین و زندگی را ۱۰۰درصد بزنیم؟

کنکوری هایی که قصدشان موفقیت در کنکور با یک رتبه عالی است هیچ یک از درس ها را فراموش نکرده و سعی می کنند به تمامی دروس به یک اندازه اهمیت دهند. اگر شما نیز تمایل دارید در درس دین و زندگی رتبه خوبی به دست آورید به نکاتی که در ادامه ذکر خواهیم کرد توجه داشته باشید.

تمامی آیات، روایات و احادیث را به دقت مطالعه کنید.

برای افزایش پاسخ های درست در درس دین و زندگی هیچ موردی را نباید فراموش کنید. هر متنی که در کتاب درسی تان آمده است را باید به خوبی یاد بگیرید. مهم نیست که متن و یا جمله ای که در کتاب شما آورده شده است فارسی باشد و یا عربی؛ در هر صورت باید تسلط کامل نسبت به تمام مباحث کتاب داشته باشید.

موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه کرد نحوه خواندن آیات و روایات است. زمانی که در حال خواندن یک آیه و یا یک روایت هستید.

چگونه درس دین و زندگی را ۱۰۰درصد بزنیم؟

حتما به نکاتی که در ادامه اشاره خواهند شد توجه کنید:

 • دقت داشته باشید که آیه و یا روایت مورد نظر در رابطه با چه موضوعی صحبت می کند.
 • آیه مورد نظر چه کسانی را مخاطب خود قرار داده است و خطاب به چه کسانی ذکر شد ه است.
 • زمان و مکان نزول آیه را به خاطر داشته باشید.
 • موضوع اصلی آیه و روایت نیز از دیگر مواردی است که نباید فراموش کنید.
 • کلمات کلیدی آیه را پیدا کرده و به ذهن بسپارید.
 • ترجمه دقیق متن عربی آیه ها را یاد بگیرید و از هیچ کلمه ای غفلت نکنید.
 • پاراگراف ها و توضیحاتی که در قسمت بالایی و پایینی هر آیه آورده شده است را مطالعه کنید.
 • به قرابت معنایی که بین یک آیه و آیه های دیگر و یا اشعار و روایت ها وجود دارد، توجه داشته باشید.
 • به بخش اندیشه و تحقیق کتاب درس دین و زندگی توجه ویژه و خاصی داشته باشید.

تحلیل سوالات آزمون سال های قبل را فراموش نکنید.

در طی سال های گذشته روند مطالعه برای درس دین و زندگی با تغییراتی مواجه شده است. شاید در سال های دور تنها با مطالعه کتاب و حفظ واو به واو کتاب می توانستید درصد خوبی را در این درس به دست آورید اما با گذشته زمان، طراحان سوال سعی کردند نحوه طرح سوالات را تغییر داده و سوالات را به سمت مفهومی شدن پیش ببرند.

با این تغییر روند در نحوه طرح سوال، دانش آموزان و کنکوری ها نیز باید روش خواندن خود را تغییر دهند. برای آنکه متوجه شوید باید چگونه برای درس دین و زندگی خود را آماده کنید، حتما سوالاتی که در سال های قبل در آزمون های سراسری مطرح شده را مطالعه کرده و تحلیل کنید  تا متوجه شوید که برای طراحان چه مسائلی مهم است و چگونه سوالات خود را می پرسند. این ترفند یکی از ترفندهایی است که به شما کمک می کند تا از رقبای خود پیشی بگیرید.

حتما به نکاتی که در ادامه اشاره خواهند شد توجه کنید:

متن درس را مورد توجه قرار دهید.

از دیگر موضوعاتی که به شما کمک می کند تا بتوانید به سوالات درس دین و زندگی به صورت کامل جواب دهید، توجه کامل به متن درست است.

وقتی در حال مطالعه یک درس از دین و زندگی هستید به نکات زیر توجه کنید:

 • به هنگام مطالعه حتما یک قلم و یا یک ماژیک در کنار خود داشته باشید.
 • تمام نکاتی که حس می کنید مهم هستند را شناسایی کنید.
 • زیر تمام نکات و کلمات کلیدی مهم خط کشیده و یا با ماژیک آنها را مارک دار کنید.
 • تمرین و تکرار را فراموش نکنید.
 • هر قسمتی که تصور می کنید مهم نیست را هم مطالعه کنید و به فرض اینکه تصور می کنید یک قسمت از درس را بلد هستید، از خواندن برخی قسمت ها صرف نظر نکنید.

چگونه درس دین و زندگی را ۱۰۰درصد بزنیم؟

تست زدن را فراموش نکنید.

برخی افراد، زمانی که می خواهند برای آزمون کنکور مطالعه کنند تصور می کنند همین که به متن کتاب تسلط کافی داشته باشید بس است و دیگر نیازی به انجام تست و تست زنی ندارند. متاسفانه کنکوری هایی که این طرز تفکر را برای خود انتخاب کرده اند قادر نخواهند بود در کنکور سراسری رتبه خود را به دست آورند و با شکست مواجه می شوند.

وقتی در حال مطالعه درس دین و زندگی هستید، سعی کنید بعد از مطالعه کتاب حتما به سراغ تست زنی هم بروید. برای موفقیت در تست زدن به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • اگر برای مطالعه درس دین و زندگی یک ساعت در نظر گرفته اید، 70 درصد از این زمانی که در اختیار دارید را مطالعه کرده و 30 درصد باقیمانده را تست بزنید.
 • برای تست زنی و افزایش مهارت خود در این حیطه به سراغ منابع و کتاب هایی بروید که تست های سراسری، تست های آزمون دانشگاه آزاد، تست های تالیفی و حتی تست های آموزش و پرورش در آنها گرآوری شده است.
 • بعد از آنکه تست زدید، تمامی تست ها را دسته بندی کنید. تست هایی که درست زده اید را مشخص کرده، آنهایی را که اشتباه زده اید، تست هایی که نزده و یا غلط زده اید را نیز باید مشخص کرده و تیک دار کنید. این عمل به شما کمک می کند تا بتوانید در دور بعدی، مرور را راحت تر و با راندمان بالاتری انجام دهید.

چگونه درس دین و زندگی را ۱۰۰درصد بزنیم؟

چند نکته مهم برای افزایش درصد درس دین و زندگی

 • برای موفقیت در این درس، تکرار را فراموش نکنید.
 • مطالعه مفهومی و عمیق را همیشه در نظر داشته باشید.
 • بین آیه ها، تیترها، بیت ها و حدیث ها یک ارتباط برقرار کنید.
 • تکنیک های تست زنی را آموزش ببینید.
 • به آیه ها توجه زیادی داشته باشید.

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403
قوانین جدید
nima

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

بیشتر بخوانید »
منابع کنکور زبان 1403
دسته‌بندی نشده
nima

منابع کنکور زبان 1403

کنکور زبان جز کنکورهای شناوری است که تمام اشخاص دارای دیپلم نظام سالی واحدی و ترمی واحدی 12 ساله و همچنین تمام نظام جدید ها

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید