لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

چگونه بدون کنکور در رشته مامایی قبول شویم ؟

قبولی در رشته مامایی بدون کنکور

قبولی در رشته مامایی بدون کنکور امکان پذیر است؟ مامایی از رشته های پرطرفدار داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی است.

اما در سال های اخیر با افزایش داوطلبان کنکور تجربی رقابت بین این گروه رو به افزایش است بنابراین بسیاری از علاقمندان ممکن است به دلیل ترس از عدم کسب رتبه مورد نظر خود در کنکور شرکت نکنند و یا به راحتی از علایق و آرزوهای خود دست بکشند.

اما خوشبختانه در سال‌های اخیر در دانشگاه های مختلف کشور ظرفیت پذیرش بدون کنکور را افزایش یافته است.  در این روش پذیرش بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی است.

با توجه به اینکه برای پذیرش در گروه های علوم پزشکی و پیراپزشکی محدودیت وجود دارد، داوطلبان این گروه‌های آزمایشی به شدت نگران هستند که آیات در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هم بدون کنکور می توانند قبول شوند یا خیر؟ ما در این مقاله  به این سوال ها پاسخ می دهیم با ما همراه باشید.

آیا امکان قبولی در رشته ی مامایی بدون کنکور وجود دارد؟

تعداد علاقه مندان به رشته های پزشکی و پیراپزشکی ازجمله رشته مامایی رو به افزایش است و همین امر شرایط داوطلبان کنکور تجربی برای دستیابی به این رشته سخت تر کرده است.

امکان تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور وجود دارد اما نحوه پذیرش در رشته های پیرازشکی بدون کنکور با سایر رشته های دانشگاه های آزاد و سراسری فرق می کند.

نحوه پذیرش رشته های پیراپزشکی بدون کنکور  به صورت نیمه تمرکز است یعنی علاوه بر سابقه تحصیلی نمره ای که فرد  در مصاحبه کسب می‌کند در پذیرش ایشان  تاثیر دارد.

مطلب پیشنهادی به شما : رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

به گونه ای که 50 درصد شانس قبولی به سوابق تحصیلی و 50درصد دیگر به نمره ی مصاحبه مربوط است. اما نکته بسیار مهم این است که امکان و نحوه پذیرش در رشته های پیراپزشکی من جمله رشته مامایی در دانشگاه و دوره‌های مختلف متفاوت است و ممکن است.

در برخی از سال ها سازمان سنجش اعلام کند که برخی از دانشگاه ها در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور دانشجو نمی پذیرند.

تماس با کنکور مشاور

بنابراین اهمیت دارد که داوطلبان قبل از هر تصمیمی  از طریق منابع معتبر اطلاع یابند که آیا امکان تحصیل در رشته مامایی بدون کنکور وجود دارد یا خیر ؟ با وجود اینکه در سال های اخیر این امکان برای داوطلبان فراهم و آمده اما در سال ۱۴۰۰ اطلاعیه مبنی بر پذیرش بدون کنکور در رشته های پیراپزشکی تا کنون منتشر نشده است .

با این وجود ممکن است تنها برخی از دانشگاه‌ها در رشته های پیراپزشکی مثل رشته مامایی بدون کنکور دانشجو  بپذیرد.

 شرایط تحصیل بدون کنکور در رشته مامایی چیست؟

کسانی که قصد دارند در رشته های بدون کنکور پیراپزشکی مثل رشته مامایی درس بخوانند باید هنگام انتخاب رشته کنکور ثبت نام کنند و از شرایط مربوطه اطلاع یابد و اقدامات لازم را انجام دهند.

برخی از شرایط تحصیل بدون کنکور در رشته مامایی به شرح زیر می باشد:

  • حداقل سن در نظر گرفته شده برای داوطلبان در رشته حدود 18 و حداکثر 25سال است.
  • و تنها دارندگان مدرک دیپلم نظام جدید و قدیم و همچنین مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم رشته تجربی می‌توانند نسبت به انتخاب رشته مامایی اقدام نمایند.
  • این شرایط برای دانشگاه های مختلف و در دوره ها و رشته های مختلف متفاوت است.
  • معدل مورد نیاز برای قبولی در رشته نیز متفاوت است و به اعتبار دانشگاه بستگی دارد.
  • شرط بومی پذیری نیز از جمله شرایطی است که در برخی از دوره ها ملاک عمل قرار می‌گیرد یعنی در یک دانشگاه تنها افرادی که بومیان دانشگاه هستند می توانند بدون کنکور در دانشگاه مورد نظر ثبت نام کنند.
  • دانشجویان و فارغ التحصیلان کلیه مقاطع تحصیلی تمام دانشگاه ها و موسسات عالی کشور مجاز به شرکت در این دوره‌ها نمی باشند.
  • کلیه داوطلبان واجد شرایط تنها در صورت کسب نمره قبولی در مصاحبه می‌توانند در رشته مورد نظر خود قبول شود.
  • تعهد خدمت از داوطلبان گرفته می‌شود یعنی داو طلبان به میزان سه برابر طول مدت تحصیل خود باید تعهد خدمت بدهند.
  • داوطلبان برای پذیرش در این رشته باید از سلامت جسمی و روحی برخوردار باشند و نقص جسمانی و نقص عضو نداشته باشند و از لحاظ روحی و روانی در سلامت کامل باشند.
  • در صورت اعمال شرط معدل، داوطلبان می بایست دارای حداقل معدل 15 باشند.
 شرایط تحصیل بدون کنکور در رشته مامایی چیست؟

نکات مهم در رابطه رشته پیراپزشکی

نکته بسیار حائز اهمیت این است که تمامی شرایط گفته شده ممکن است در برخی از دوره ها برای برخی از دانشگاه‌ها و یا رشته ها تغییر کند و یا در دوره های مختلف دستخوش تغییرات شود و برای تمام این دوره صدق نکند.

برای آگاهی از لیست رشته های بدون کنکور پیراپزشکی و شرایط اختصاصی هر یک از آنها ضروری می باشد. شما با مراجعه به سایت سازمان سنجش و دفترچه انتخاب رشته گروه آزمایشی علوم تجربی را دانلود کنید.

شرایط مندرج در آن را مطالعه نمایید. علاوه بر این در خود سایت سازمان سنجش  و وب سایت کنکور مشاور و صفحات مجازی دانشگاه ها نیز اطلاعیه ها منتشر می شود.

شهریه ثبت نام مامایی بدون کنکور

تماس با کنکور مشاور

شاید سوال بسیاری از داوطلبان این باشد که آیا برای ثبت نام بدون کنکور در دانشگاهها شهریه ای باید پرداخت شود یا خیر؟

در جواب باید گفت که بستگی به دانشگاهی دارد که داوطلب در آن پدیرفته می شود. داوطلبانی که بر اساس سوابق تحصیلی در دوره های روزانه توانسته اند قبول شوند، نیازی به پرداخت شهریه ندارند.

اما قطعا داوطلبانی که در دوره های شبانه یا در دانشگاه های غیر دولتی دیگر قبول شده اند، ملزم به پرداخت شهریه در ازای تحصیل خواهند بود. میزان شهریه هر دانشگاه با هم متفاوت بوده و در سایت هر دانشگاه می تواند از نرخ شهریه ها مطلع گردید.

ادامه تحصیل مامایی بدون کنکور در دانشگاه های خارج از کشور

بعد از داوطلبان و دانشجویان در رشته مامایی بدون کنکور قبول شده و دور کاردانی خود را گذراندند، می توانند در همان دانشگاه یا دانشگاه های دیگر ادامه تحصیل دهند. ولی راه دیگری نیز پیش رو دارند. ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور روشی است که بعضی از دانشجویان به عنوان آخرین راه آن را انتخاب می نمایند.


البته ادامه تحصیل در خارج از کشور طرفداران خاص خودش را دارد و می تواند اولین انتخاب بعضیا باشد. هر داوطلبی می تواند با مدارک مورد نیاز درخواست خود را برای دانشگاه مربوطه در خارج از کشور ارسال کرده و منتظر پذیرش خود باشد.

دوری از خانواده و هزینه های بالا تحصیل و زندگی در خارج از کشور از بزرگترین معایب ادامه تحصیل در خارج از کشور می باشد. ولی این روش مزایای خاص خود را نیز دارد:


فرصت های آموزشی و علمی با کیفیت بیشتر
تضمین آینده شغلی
آشنایی با زبان های خارجی
آشنایی با فرهنگ های جدید
اعتبار بالای مدرک فارغ التحصیلی

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403
قوانین جدید
nima

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

بیشتر بخوانید »
منابع کنکور زبان 1403
دسته‌بندی نشده
nima

منابع کنکور زبان 1403

کنکور زبان جز کنکورهای شناوری است که تمام اشخاص دارای دیپلم نظام سالی واحدی و ترمی واحدی 12 ساله و همچنین تمام نظام جدید ها

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید