لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

ظرفیت مازاد در انتخاب رشته کنکور

ظرفیت مازاد در انتخاب رشته کنکور میتواند برای داوطلبان کنکور یک پوئن مثبت تحصیلی محسوب شود.

بر اساس مصوبات که در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دانشگاه های سراسری و روزانه های که پردیس خودگردان یا همان پردیس بین الملل نداشته بر این اساس می توانند برای خود دانشجویانی را بر حسب ظرفیت مازاد خود پذیرش نمایند.

اگر بخواهیم در مورد اینکه چه دانشگاهای ظرفیت پذیرش رشته های مازاد را دارند باید گفت که ظرفیت مازاد بیشتر برای دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح می شود.

دانشگاه های علوم پزشکی  پردیس خودگردان نداشته و هزینه ای را برای تحصیل دانشجویان از آنها دریافت می کنند. اینکه مبلغ تحصیل در کد رشته های اینگونه دانشگاه ها باید چقدر باشد را  هیئت امنایی دانشگاه مورد نظر تعیین می نمایند.

  همچنین با توجه به هزینه ای که دانشجویان پرداخت می کنند امکانات رفاهی مناسبی را نیز معمولاً دریافت خواهند کرد. محل تشکیل کلاس دانشجویان مازاد ظرفیت را دانشگاه تعیین می نماید.

نقل و انتقالات در این دانشگاه ها با رعایت ضوابط بلامانع است. با این نوشته با ما همراه شوید تا شرایط عمومی تحصیل در دوره های ظرفیت مازاد، چگونه هزینه دریافتی اینگونه دانشگاه ها را با شمادر میان بگذاریم.

شرایط عمومی پذیرش در دوره ظرفیت مازاد انتخاب رشته کنکور

برای پذیرش ظرفیت مازاد انتخاب رشته کنکور  لازم است تا شما یکسری شرایط عمومی را داشته باشید  به خاطر داشته باشید که پذیرش در دوره ظرفیت مازاد و ادامه تحصیل از طریق انتخاب رشته در آن منوط به توجه به شرایط و ضوابطی می باشد.

اگه بخواهیم به دوتا از این شرایط به صورت عموم اشاره کنیم یکی از مهمترین آن شرط پذیرش در این دوره تحصیلی پرداخت شهریه در هر ترم است که الزاماً داوطلب باید بتواند از عهده پرداخت آن بر بیاید اگر داوطلب این امکان را بدهد که در ادامه نمیتواند از عهده مسائل مالی بر بیاید نباید اقدامی در این زمینه کند.

چرا که شرایط مالی اهمیت فوق العاده در این مسله دارد.

یکی دیگر از مسائل تاثیر گذار برای جذب و پذیرش دانشجو در دوره ظرفیت مازاد امکان عدم استفاده دانشجویان قبول شده در این دوره از امکانات فرهنگی و رفاهی دانشگاه از جمله خوابگاه ها نام برد که قبل از هر اقدامی برای ثبت نام باید به آن توجه لازم را مبذول داردی و تمهیدات لازم را برای آن در نظر بگیرید.

در صورتی که داوطلب در توان خود نمی بیند که نمیتواند شرایط مالی برای اینکه مکانی را جهت استقرار داشته باشد نباید اقدام به پذیرش در این کد رشته های مازاد نماید.

هزینه های ظرفیت مازاد دانشگاه ها

با توجه به شرایط پذیرش عمومی که اصلاربطی به رتبه دانشجو یا شرایط تحصلیی او مطرح کردیم متوجه شدید که داشتن شرایط مالی مناسب در واقع یک شرط مهم در تحصیل اینگونه کد رشته ها مسوب می شود.

شرایط مالی خوب باعث می شود که توان خود را به لحاظ مالی بسنجید که بتوانید به خوبی و بدون دغدغه مالی هزینه تحصیل در این گونه دانشگاه ها در نظر بگیرید.

اگر بخواهیم به شما یک عدد در زمینه هزینه اینگونه دانشگاهها بگویم مسلم کار بیهوده ای است. چرا که هر کد رشته برای یک سال تحصیلی هزینه متفاوت از دیگری خواهد داشت.

هزینه های ظرفیت مازاد دانشگاه ها بر اساس نوع کد رشته متفاوت خواهد بود اما هر رشته ای که شما بخواهید در آن تحصیل کنید نیازمند در نظر گرفتن یک مبلغ مالی تقریبی خواهد بود و شما زمانی موفق خواهید بود در تحصیل آن که به لحاظ مالی تامین باشید.

اما معمولا هزینه های و شهریه های ظرفیت مازاد مانند پردیس های خود گردان است.

فرق دوره های مازاد دانشگاهی با پردیس خودگردان

تقریبا به لحاظ مالی و تحصیلی و حتی مدرک فرقی بین دوره های مازاد و پردیس خودگردان نیست چیزی که باعث تفاوتاین دو می شود محل تحصیل دانشجویان پذیرفته شده است .

دانشجویان دوره مازاد به انتخاب دانشگاه محل تحصیلشان مشخص می شود  اما معمولا این دانشجویان در کنار سایر دانشجویان پذیرفته شده دوره روزانه به تحصیل می کنند.

در شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی پذیرش ، همانند دانشجویان واحد پردیس خودگردان می باشند. بنابراین فرق دوره ظرفیت مازاد با پردیس در محل تشکیل کلاس ها خواهد بود.

برای دانشجویان پردیس خودگردان دانشکده های جداگانه از دانشکده اصلی در نظر گرفته می شود اما دانشجویان دوره ظرفیت مازاد به دلیل آنکه دانشگاه واحد پردیس جداگانه ای نداشته  ، در کنار دانشجویان روزانه تحصیل می نمایند .

نقل و انتقال و میهمانی پذیرفته شدگان ظرفیت مازاد به سایر دانشگاه هایی که ظرفیت مازاد دارند ، طبق توافق دانشگاه مبدا و مقصد صورت می گیرد.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403
قوانین جدید
nima

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

بیشتر بخوانید »
منابع کنکور زبان 1403
دسته‌بندی نشده
nima

منابع کنکور زبان 1403

کنکور زبان جز کنکورهای شناوری است که تمام اشخاص دارای دیپلم نظام سالی واحدی و ترمی واحدی 12 ساله و همچنین تمام نظام جدید ها

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید