لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

پزشکی بدون کنکور

پزشکی بدون کنکور یکی از مهم‌ترین گرایش های رشته تجربی که رقابت در آن بسیار بالاست پزشکی می باشد. قبولی در این رشته آرزوی هر داوطلبی است.

چرا که هم بازار کار بسیار خوبی دارد و همه وجه اجتماعی مناسبی برای فرد ایجاد می کند. انتخاب رشته پزشکی در سال های اخیر به عنوان رشته و شغل مورد علاقه بسیاری از دانش آموزان در ایران محسوب می شود. این رشته، بیشتر به علت درآمد بالا مورد اقبال دانش آموزان قرار می‌گیرد؛

اگرچه در این میان برخی از علاقه‌مندان هم هستند که به‌صورت واقعی رشته پزشکی را دوست دارند. همانطور که می دانید پزشکی علم و عمل تشخیص، پیش آگهی، درمان و پیشگیری از بیماری می باشد.

پزشکی شامل انواع مختلفی از شیوه‌های مراقبت‌های بهداشتی است که برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها به حفظ و بهبود سلامتی کمک می نماید. بهترین راه برای تحصیل در این رشته پزشکی بدون کنکور است با کنکور مشاور همراه باشید.

پزشکی بدون کنکور

4 دوره تحصیلی پزشکی بدون کنکور

علوم پایه
فیزیوپاتولوژی
کارآموزی بالینی
کارورزی بالینی

رشتهای بدون کنکور پزشکی

رشته کاردانی اتاق عمل ، رشته کاردانی بهداشت حرفه ای، رشته کاردانی بهداشت عمومی- بهداشت خانواده، رشته کاردانی بهداشت عمومی – مبارزه با بیماری ها، رشته کاردانی بهدشات محیط، رشته کاردانی تکنسین دهان، رشته کاردانی علوم آزمایشگاهی، رشته کاردانی مامایی، رشته کاردانی مامایی، رشته کاردانی هوشبری، رشته علوم ورزشی از این دست رشته ها می باشند.


در نهایت دانشجویان بعد از به اتمام رساندن دوره کاروزی خود باید طرح اجباری را نیز سپری کنند. این طرح به صورت ۲ ساله به دانشجویان رشته پزشکی ارائه میگردد. دانشجویان در این دوره به یکی از مناطق محروم اعزام می‌شوند و در آنجا خدمات درمانی انجام می دهند.

تماس با کنکور مشاور

نکته مهم در انتخاب رشته پزشکی بدون کنکور

یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب این رشته داشتن علاقه و انگیزه کافی برای این رشته می باشد تا سختی و دشواری های آن را به راحتی بتوانید پشت سر بگذارید.

به خاطر داشته باشید که این کد رشته نیاز به آمادگی روحی دارد چرا که شما قرار است با صحنه ها ی مختلفی رو به رو شوید که توانایی رو به رو شدن با آنها را داشته باشید. پزشکی بدون کنکور معمولا برای افرادی مناسب است که توانایی پذیرش شرایط سخت را دارند.

تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور

پزشکی بدون کنکور

به طور کلی می توان گفت که بر خلاف رشته پزشکی، امکان تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور وجود دارد اما پذیرش آن در بازه زمانی متفاوت از ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری صورت می گیرد. از دیگر تفاوت های پذیرش بدون کنکور رشته های پیراپزشکی با نام نویسی بدون کنکور سراسری در سایر رشته های تحصیلی، نحوه پذیرش داوطلبان است.

به عبارت دیگر علاقمندانی که قصد دارند به صورت بدون آزمون در هر یک از رشته های پیراپزشکی به تحصیل بپردازند، لازم است در کنکور سراسری تجربی شرکت نموده و هنگام انتخاب رشته کنکور، کد رشته هایی را بر گزینند که پذیرش در آن ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان صورت می گیرد. پس از مرحله انتخاب رشته، پذیرش نهایی متقاضیان منوط به اخذ نمره قبولی در مصاحبه حضوری خواهد بود.

رشته هایی همچون هوشبری، مامایی، بهداشت حرفه ای، اتاق عملف بهداشت عمومی و تکنسین سلامت دندان از جمله رشته هایی هستند که در دوره های مختلف برگزاری آزمون سراسری به صورت بدون کنکور ارائه شده اند.

تماس با کنکور مشاور

البته تا زمان انتشار دفتر چه انتخاب رشته کنکور تجربی نمی توان به طور قطع در مورد ارائه این رشته ها به صورت بدون آزمون اظهار نظر نمود. پس از منتشر شدن دفترچه فوق و کسب اطمینان از ارائه رشته های پیراپزشکی، می توانید در صورت احراز شرایط زیر، نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید:

 • شرط سنی تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور حداکثر25 سال و برای آقایانی که خدمت سربازی را پشت سر گذاشته اند حداکثر 27 سال می باشد.
 • امکان ثبت نام در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور برای داشنجویان و دانش آموختگان کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور فراهم نمی باشد.
 • در صورت اعمال شرط معدل، داوطلبان می بایست حداقل نمره 15 داشته باشند.
 • پذیرش نهایی متقاضیان واجد شرایط تنها در صورت کسب نمره قبولی در مصاحبه حضوری قطعی می گردد.
 • تنها دارندگان مدرک دیپلم نظام جدید و قدیم و همچنین مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم در رشته تجربی مجاز به انتخاب رشته های پیراپزشکی بدون کنکور هستند.
 • آن دسته از داوطلبانی که صرفا بر اساس سوابق تحصیلی به تحصیل در رشته های پیراپزشکی می پردازند، لازم است میزان 3 برابر طول مدت تحصیل خود تعهد خدمت ارائه نمایند.

دانشگاه های پذیرنده پزشکی بدون کنکور

پزشکی بدون کنکور

داوطلبان عزیز قبل از هر چیزی نیاز است دانشگاه های پذیرنده بدون کنکور پزشکی را بشناسید. با توجه به شرایط خاصی که در مقالات مرتبط ذکر شد و با تغییر رو به رو شد، تحصیل در ایران به روش بدون کنکور تنها از طریق انتقالی از دانشگاه های سایر کشور ها که موردا تایید وزارت بهداشت باشد، قابل بررسی است. داوطلبان تنها می توانند در پردیس خودگردان دانشگاه های زیر درخواست پذیرش داشته باشند.

 1. پردیس خود گردان تهران
 2. پردیس خود گردان مشهد
 3. پردیس خود گردان شیراز
 4. پردیس خود گردان اصفهان
 5. پردیس خود گردان تبریز

تنها 5 دانشگاه مذکور از پیشنهاد پذیرش بدون کنکور رشته پزشکی استقبال نموده اند.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

Read More »
انصراف از دانشگاه پیام نور

انصراف از دانشگاه پیام نور

انصراف از دانشگاه پیام نور یکی از تصمیمات سخت و مهم در زندگی دانشجویان است. این تصمیم ممکن است به دلایل مختلفی از جمله عدم

Read More »
برای تماس با مشاور کلیک کنید