لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

تدریس شیمی کنکور

تدریس شیمی کنکور

درس شیمی جز دروسی است که خیلی از دانش آموزان با آن مشکل دارند و دلیل آن هم عدم یاد گیری درست و اصولی این درس است.مباحث شیمی دارای اولویت بندی مشخصی است پس هر مبحث و درس را باید طبق اولیت بندی و در جایگاه مخصوص خودش مطالعه کرد نتیجه این روش پیدا کردن تسلط روی تمامی مباحث است. برای تدریس شیمی کنکور میتوانید روی کنکور مشاور حساب کنید.

در کل شیمی دارای دو بخش است اول بخش مفاهیم که همان حفظیات و قسمت های مفهومی میباشد و بخش دوم مربوط به مسائل شیمی یا همان قسمت های حلی و مسئله دار است.

اگر سوالات کنکور چند سال اخیر را بررسی کرده باشید مشخص است در گذشته طراحان تعداد سوالات بیشتری را از مفاهیم شیمی طرح میکردند اما با گذشت زمان علاقه طراحان به مسائل بیشتر شده و تقریبا تعداد سوالات مفاهیم و مسائل در کنکور یکسان است.

اگر بخواهیم برای شیمی اولویت بندی قرار بدیم بهتر است دانش آموز در ابتدا بیشتر روی مفاهیم کار کند و بعد از اینکه تسلط کافی را روی مفاهیم بدست آورد سراغ قسمت مسائل برورد.در قسمت مفاهیم اولویت بندی مشخصی برای خواندن شیمی برایتان آماده کردیم لطفا دقیقا مفاهیم شیمی را طبق این اولویت بخوانید تا بهترین نتیجه ممکن حاصل شود.

1)ذرات زیر اتمی(الکترون ،پروتون ،نوترون)

2)جدول تناوبی

3)آرایش الکترون و اعداد کوانتومی

4)شعاع اتمی و یونی

5)ترکیبات یونی و کوالانسی

6)ترکیبات آلی(نامگذاری، هیدروکربن)

7)نیروی بین مولکولی

8)محلول ها(انواع غلظت، انحلال گازها، اسمز)

9)نوع انحلال(نیروی بین مولکولی، رسانایی)

10)مفاهیم تعادل

11)اسید و باز

12)الکتروشیمی

13)جامدات یونی و کوالانسی

بهترین حالت اولویت بندی برای خواندن درس شیمی طبق ترتیب بندی بالا است با این اصل که قسمت های پیش نیاز خوانده شوند و بعد سراغ مسائل جزئی تر برویم تا در ادامه دچار مشکل نشیم و عقب گرد نکنیم.مهم ترین ترین دلیل کمبود زمان دقیقا هیمن موضوع است اگر رعایت نشود براحتی هر چه تمام از برنامه جا خواهید ماند!

اهمیت داشتن معلم خصوصی برای تدریس شیمی کنکور

تماس با کنکور مشاور

یکی از دلایل اینکه پیشنهاد میشود دانش آموزان متوسط و ضعیف در درس شیمی از معلم خصوصی استفاده کنند تدریس غیر اصولی در اغلب مدارس کشور است.با نگاهی ساده به میانگین درصد درس شیمی در کنکور سراسری متوجه میشوید اکثر دانش آموزان در این درس مشکل دارند.

درس شیمی از دروس تخصصی در کنکور ریاضی و تجربی است و لازم به گفتن نیست که با ضریب بالایی که در هر دو رشته دارد میتواند سرنوشت دانش آموز را تغیر دهد.با تغیر قوانین کنکور سراسری و حذف دروس عمومی از کنکور اهمیت دروس اختصاصی و دایره رقابتی آن ها چند برابر شده است پس اگر میخواهید درصد بالایی در درس شیمی داشته باشید حتما موارد زیر را رعایت کنید.

_میشود دانش آموز با مطالعه منابع کمک آموزشی از انتشارات مختلف سطح درسی خود را بالا ببرد و به درصد قابل قبولی برسد اما برای رسیدن به این هدف اولا باید در انتخاب منابع مناسب از میان منابع مختلف موجود دقت شود ثانیا باید این نکته را در نظر گرفت که کتاب های کمک آموزشی خیلی حجیم هستند و مطالعه و تسلط بر آن ها زمان بر و نیازمند صرف انرزی بالایی است این نکته را مخصوصا داوطلبان دوازدهمی که سطح پایین در درس شیمی دارند باید مورد توجه قرار دهند.

_استفاده از فیلم های آموزشی هم یکی دیگر از روش ها است که خیلی خیلی زمان بر تر از روش اول میباشد.در این حالت دانش آموز مجبور است در حالی که فیلم را مشاهده میکند همزمان نکات را هم یاد داشت کند و احتمالا مجبور است بار ها فیلم را نگه دارد نکات را یاد داشت کند و دوباره به دیدن فیلم ادامه دهد با این روش ممکن است دیدن یک فیلم یک ساعته گاهی تا 4 یا 5 ساعت زمان ببرد.

مطلب پیشنهادی به شما : تدریس زیست کنکور

_در نهایت به روش استفاده از معلم خصوصی یا کلاس های کنکور میرسیم.برای رفتن به کلاس های کنکور لازم است شما در محل حاضر باشید که بصورت گروهی یا تکی آموزش برای شما انجام شود که دقیقا همان روش مدرسه است با این تفاوت که معلم شما بسیار در تدریس درس شیمی کنکور متخصص است و صرفا جهت انجام وظیفه اینکار را نمیکند.

اگر نگران هستید که برای رفت و آمد به کلاس کنکور ممکن است زمانی را از دست بدهید پیشنهاد میشود از معلم خصوصی استفاده کنید معلم خصوصی میتواند در منزل شما فرآیند تدریس را انجام دهد یا حتی بصورت آنلاین کلاس برگزار شود.

در دوران کرونا به یکباره با تدریس آنلاین دیگر این روش روشی غریبه برای دانش آموزان نیست و چه بسا با تدریس آنلاین هم در زمان و هم در هزینه صرفه جویی شود.

به هرحال اختیار با شماست و شما قرار است بهترین روش را انتخاب کنید.میتونید برای مشاوره رایگان در انتخاب روش مورد نظرتان با آکادمی کنکور مشاور تماس بگیرد تا در تصمیم گیری کمکتان کنیم.

روش های تدریس شیمی کنکور

دبیر های زیادی در درس مهم و با اهمیت شیمی وجود دارد اما مشکلی در اکثر دبیرها وجود دارد و دانش آموزان بارها به ما گفته اند این است که دبیر ها مبحثی را شروع به تدریس میکنند و آموزش میدهند تا اینجا همه چیز طبیعی است مشکل از جایی شروع میشود که دبیر بدون توجه به اینکه دانش آموز مطلب را یاد گرفته است یا نه وارد مطلب بعدی میشود و در نهایت میشود آنچه نباید!

مشکل دیگر عدم حل کردن سوالات تشریحی در زمان تدریس مبحث یا زدن انواع تست توسط دبیر است خی وقتی این موضوع رعایت نشود چه انتظاری از دانش آموز میرود که هم درس را یاد گرفته باشد و هم قدرت جواب دان به سوالات را داشته باشد هم بتواند به سرعت و طبق زمان بندی کنکور سوالاتی در سطح کنکور را به درستی جواب دهد!

مشکل عجیب دیگری برای مدرسین شیمی وجود دارد که تقریبا تمام دانش آموزان با آن برخورد داشته اند.دبیر هایی هستند که خود روی مسائل شیمی مسلط نیستند یا در زمان تدریس از جزوه و کتاب های دبیر های دیگر کپی میکنند.برای فهمیدن این موضوع کافیست یک تست کنکور را از دبیرتان بخواهید حل کند.دبیری که خود روی درس در حال تدریس مسلط نیست پس چه انتظاری میرود باعث بالا آمدن سطح شخصی دیگر شود!

پس شیمی در مجموع باید طوری تدریس شود که اولا بر اساس اولویت بندی مناسب باشد و بعد از آن تا دانش آموز کاملا روی مطلب مسلط نشد دبیر سراغ مباحث دیگری نرود.همچنین در زمان تدریس به اندازه کافی تست و سوال برای دانش آموزان در آن مبحث حل شود چون در نهایت بهترین روش یادگیری و ماندگاری مباحث تمرین و تکرار است.

دبیر خوب مشاور خوبی هم هست یعنی خود بطور کامل روی دروس مسلط است و از طرفی میتواند با سنجش درست شما نحوه تدریس و معرفی منابع مناسب شما را بهتر انجام دهد.

تماس با کنکور مشاور

ویژگی های تدریس شیمی کنکور توسط کنکور مشاور

در آکادمی کنکور مشاور برای تدریس شیمی توسط اساتید قدرتمند و  با تجربه کنکور سعی کردیم اصولی را رعایت کنیم تا تمام دانش آموزان در هر سطحی و از هرجای کشور با هر سطح آموزشی بتوانند در رقابت رتبه های برتر کنکور قرار بگیرند.

اصل اول)

در کنکور مشاور تمام سعی ما این بوده است تا مباحث از صفر شایدم زیر صفر آموزش داده شود تا دانش آموزانی که تا امروز دبیر و آموزش خوبی نداشته اند یا از رشته های دیگری مانند انسانی قصد شرکت در کنکور ریاضی یا تجربی دارند بتوانند به راحتی روی مباحث مسلط شوند و در نهایت به هدف اصلی یعنی نتیجه گرفتن برسند.

اصل دوم)

در پایان آموزش هر مبحث سعی شده است تا برای دانش آموزان تعداد زیادی تست و سوال حل شود تا مطلب بطور کامل جا بیوفتد همچنین با طراحی و جل سوالات صحیح و غلط دانش آموز روی مفاهیم و قسمت های حفظی شیمی هم مسلط خواهد شد و در نهایت با حل سوالات کنکور سراسری ریاضی و تجربی در داخل و خارج کشور تیر خلاصی زده خواهد شد تا دانش آموز با تسلط 120 درصد به جنگ شیمی کنکور و غلبه بر آن و در نهایت پیروز شدن برسد!

اصل سوم)

در تدریس شیمی از مفاهیم شیمی شروع میکنیم که در ابتدای همین مقاله اولویت بندی آن را هم برای شما توضیح دادیم و در ادامه با تدریس مسائل شیمی پیش خواهیم رفت.طبق تجربه و صحیح و خطاهای بسیار بهترین روش با بالاترین درصد نتیجه گیری همین روش است پس با خیالت راحت اقدام کنید!

اصل چهارم)

کاری که در کنکور مشاور با وسواس زیاد انجام شده است آموزش شیمی با سطحی بالا تر از سطح کنکور میباشد.در این روش دانش آموز بدون اینکه متوجه باشد در حال آموزش و حل تمرینات با سطح بالا است برای همین هم هست که دانش آموزان کنکور مشاور بعد از دیدن سوالات کنکور احساس میکنند سطح سوالات پایین است و مثل آب خوردن تست میزنند!

اصل پنجم)

برای تدریس مسائل شیمی که 50 درصد از سوالات شیمی کنکور را شامل میشود و تقریبا اکثر دانش آموزان را دچار مشکل کرده است روشی ابداع کرده ایم تا دانش آموز بدون حفظ کردن فرمول های متعدد و سخت بر سوالات مسائل شیمی غلبه کند.پس با این روش تدریس مسائل شیمی هم مثل آب خوردن میشه جواب داد و از رقبا به همین راحتی جلو افتاد!

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

Read More »
انصراف از دانشگاه پیام نور

انصراف از دانشگاه پیام نور

انصراف از دانشگاه پیام نور یکی از تصمیمات سخت و مهم در زندگی دانشجویان است. این تصمیم ممکن است به دلایل مختلفی از جمله عدم

Read More »
برای تماس با مشاور کلیک کنید