تاریخ کنکور

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

از درس تاریخ در کنکور ۱۵ سوال طرح می شود که این ۱۵ سوال از بین سه کتاب دوم و سوم و پیش دانشگاهی به طور تقریبا مساوی تقسیم می شود. از درس تاریخ به عنوان یک درس صد درصد حفظی، بسیار پرحجم و پر از اسامی و وقایع که باید بارها آنرا خواند که به حافظه سپرده شود، یاد می شود.
در این که تاریخ حفظی است شکی نیست، اما باید توجه کرد که باید همین محفوظات را در قالب ساختارهایی حفظ کرد که به ماندگار شدن مطالب در ذهن کمک بسیاری می کنند. یکی از شیوه هایی که در بیاد ماندن مطالب به شما کمک می کند، استفاده از خط زمان است. در خط زمان، شما علاوه بر آنکه می دانید در هر لحظه در چه مقطعی در تاریخ قرار دارید و با چه وقایعی روبه رو هستید، چون از نمودار استفاده کرده اید. به خاطرسپاری را هم ماندگارتر کرده اید. علاوه بر اینکه این شوه به خلاصه سازی کمک شایانی می کند. اکنون به درس ۲۱ از کتاب تاریخ ایران و جهان ۲ که به صورت خط زمان در آمده است، توجه کنید (خط زمان و یادداشتهای آنرا دقیق بخوانید)

این گونه یادداشت برداری کردن در زمان مطالعه هر یک از کتاب های تاریخ، وقایع و اسامی و سال ها را سلسله وار در ذهن شما قرار می دهد. برای تثبیت دانسته هایتان پس از انجام این یادداشت برداری ها بلافاصله باید تست بزنید. به عنوان مثال پس از مطالعه ی درس بیستم از کتاب تاریخ ایران و جهان ۲ و بعد از یادداشت برداری به شیوه ی کشیدن خط زمان اگر تست های کتاب های تست تاریخ را بلافاصله بزنید وقایع و اسامی در ذهنتان تثبیت می شو

پیشنهاد مصرانه ی من اینه که خلاصه نویسی رو حتما در درس تاریخ داشته باشید. و خب رویکرد من برای بهترین روش مطالعه دروس اختصاصی کنکور انسانی، با توجه به تجربه ای که دارم اینه که خلاصه ای که هرکس خودش مینویسه، بهترینه! میدونم که ممکنه ابتدا خیلی خوب نتونید اینکار رو انجام بدید ولی خب میتونید، هم نکاتی که در مورد خلاصه نویسی هست رو مطالعه کنید (مثل درس ششم کتاب نگارش 2/پایه یازدهم) و هم شروع کنید! کم کم مهارتش رو بدست میارید، بخصوص زمانی که وارد فاز تست زدن بشید، خلاصه هاتون تکمیل و حرفه ای خواهد شد.

همه چی رو بخونید!

شاید بگید خیلی هوشمندانه نیست! اما واقعیت اینه که اگه درصد بالا میخواید، چیزی رو حذف نکنید!

بعضی از نکات درس تاریخ که خیلی فرار هست، رو فلش کارت کنید و یا اینکه روی برگه یادداشت کنید و بذارید جلوی چشمتون که هر روز براتون مرور بشه.

تاریخ هم تست زدن میخواد؟

بله! تست زدن هم به “مرور” کمک میکنه! هم یکسری نکاتی که ممکنه بهش توجه نکنید رو بهتون نشون میده! و بالاخره اینکه ذهنتون رو به پاسخگویی به سوال چهارگزینه ای عادت میده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید