لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

همین حالا وقت مشاوره خود را رزرو کنید 👈

انتخاب رشته کنکور 1402

انتخاب رشته سراسری

انتخاب رشته مرحله ای حساس و پیچیده برای اکثر داوطلبان کنکور و خانواده ها است . به این دلیل که تعداد رشته های دانشگاهی و نوع دانشگاه های کشور زیاد است . بلافاصله بعد از دیدن دفترچه انتخاب رشته ترس و سردرگمی در چهره داوطلبان کنکور دیده میشود.

در این مقاله در مورد انتخاب رشته کنکور و معیارهایی که باید برای انتخاب رشته در گروه های آزمایشی مختلف در نظر گرفت صحبت میکنیم . پس برای شروع انتخاب رشته لازمه که حتما این مقاله مهم را خونده باشی!

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1402

انتخاب رشته یعنی شما با توجه به رتبه و نتیجه ای که بدست آوردید و علاقه مندی ها بهترین رشته و دانشگاه ممکن را از نظر تحصیلی ، علاقه و بازار کار انتخاب کنید . ممکن است رتبه شما با علاقه مندی شما فاصله زیادی داشته باشد یا نتوانید در هر دانشگاهی قبول شوید.

اما در هر صورت با توجه به تنوع زیاد رشته هایی که وجود دارد و انواع پذیرش ها میشود در بهترین حالت ممکن قرار گرفت و در یکی از دانشگاه های خوب در رشته ای خوب و آینده ساز قبول شد . در زمان انتخاب رشته کنکور در نظر گرفتن این موارد لازم و ضروری است.

استعداد یابی کنید

یکی از مشکلات شایع که داوطلبان بعد از ورود به دانشگاه دارند عدم هم‌خوانی رشته درسی آن‌ها با سطح استعدادشان می‌باشد. شما باید استعداد خود را کشف نمایید و بر اساس قابلیت‌های خود به رشته‌ای وارد شوید. ممکن است شخصی در رشته های مهندسی که نیاز به محاسبات دارد مهارت داشته باشد .

یا شخصی دیگر علاقه مندی به رشته های پژوهشی یا علوم انسانی داشته باشد . دانستن این موضوع نه تنها در تحصیل بلکه در آینده شغلی بسیار مهم است و کسانی که غلط انتخاب رشته میکنند اکثرا همان کسانی هستند که بدون علاقه فقط مدرک میگیرند و در رشته تحصیلی شاغل نمیشوند!

برای استعداد یابی تست های استاندارد جهانی وجود دارد تا افراد را از نظر شخصیتی و استعداد یابی شغلی مورد بررسی قرار دهد . میتوانید با کنکور مشاور تماس بگیرید تا از تست های استعداد یابی توسط روانشناس تحصیلی ما استفاده کنید .

علاقه مندی شخصی

یکی دیگر از مواردی که باید بعد از استعداد به آن توجه کرد بحث علاقه‌مندی است همان‌طور که شاهد هستید علاقه‌مندی باید یک مؤلفه ثانی بعد از امر استعداد در انتخاب رشته لحاظ گردد. وقتی شما در یک رشته استعداد داشته باشید و عنصر علاقه هم چاشنی کار خود کنید مطمئناً موفق خواهید شد .

علاقه در واقع به درون شما بر میگردد و بسیار مهم است که رشته انتخابی با شما منطبق باشد . برای مثال اگر شما به رشته های هنری مانند آواز یا نوازندگی علاقه مند باشید میتوانید قاضی خوبی هم باشید و وارد رشته حقوق شوید؟

یا اگر علاقه مندی شما به رشته های مهندسی ساختمان باشد آیا میتوانید شخصی موفق در رشته هتل داری یا نجاری یا روانشناسی باشید؟

قطعا هر کدام از این ها برای خودش دنیایی دارد برای همین است که مهمه شما به چی علاقه داشته باشید و در چه موضوعاتی با چه سبک شغلی استعداد ذاتی داشته باشید . بدیهی است اگر استعداد و علاقه در کنار یکدیگر قرار بگیرد حتی اگر مغازه ماست فروشی هم تاسیس کنید درآمدتان شاید از بعضی از وکلا یا حتی پزشکان هم بیشتر باشد . کافیه یکم دور و برتونو نگته کنید!

بازار کار و درآمد

شما در انتخاب رشته کنکور ابتدا استعداد خود را می‌سنجید سپس علاقه خود را در نظر می‌گیرید اما این دو کافی نیست باید به بازار کار آن رشته توجه کنید. چرا که برخی از رشته‌ها به لحاظ بازار کار اشباع شده اند و آینه شغلی ندارند. در نتیجه توجه به آینده شغلی یک عنصر مهم در انتخاب رشته دانشگاهی است .

ممکن است رشته های تحصیلی بسیار جذابی وجود داشته باشد که در بسیاری از کشور های دنیا از بازار کار خوبی برخوردار است اما با انتخاب آن رشته در ایران حتی با وجود جذابیت و اهمیت رشته نتوانید کار پیدا کنید چه برسد به درآمد خوب!

میتوان رشته های علوم پایه را مثال زد که جز جدا نشدنی بازار کار جهانی هستند اما در ایران به هر دلیلی نمیتوان برای کار روی این رشته ها حساب باز کرد مخصوصا اگر شخصی در دانشگاه تاپ نتواند قبول شود . پس در کنار معیارهای دیگر بازار کار را باید در معیارهای اصلی برای انتخاب رشته کنکور قرار داد.

اعتبار دانشگاه

یکی از مباحث بسیار مهمی که در آینده شغلی یا بورسیه گرفتن شما تأثیرگذار است ، اعتبار دانشگاهی است که قرار است به تحصیل در آن بپردازید. در نظر داشته باشید که بهترین دانشگاه‌ها در تهران قرار دارند و بر اساس رشته شما سطح‌ بندی می‌شوند .

البته این گفته بدین معنی نیست که اگر کسی مثلا در دانشگاه تبریز یا اصفهان یا اهواز درس بخواند اصلا شانس مهاجرت تحصیلی ندارد بلکه هدف این بود تا شما اگر چنین برنامه ای دارید در بهترین حالت قرار داشته باشید بعلاوه اینکه در خیلی از رشته ها مانند رشته های پزشکی و پیراپزشکی و بعضی از رشته های مهندسی با توجه به نیاز جهانی با تحصیل در هر دانشگاهی میتوان مهاجرت تحصیلی یا شغلی داشت.

اعتبار دانشگاه ها بر اساس این موارد قابل سنجش است

 • مقاله های بین المللی خروجی از دانشگاه
 • اماکانات رفاهی
 • امکانات تفریحی و ورزشی
 • امکانات علمی و آموزشی
 • اساتید و دانشجویان
 • آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی

هر دانشگاهی در این موارد نمره بالاتری بگیرد در رده بندی جایگاه بهتری خواهد داشت . درجه بندی های تمام دانشگاه های دنیا توسط چند نشریه علمی آنجام میشود که در ایران دانشگاه تهران در بهترین رنکینگ دانشگاه های ایران قرار دارد . همچنین بعضی از دانشگاه ها مانند دانشگاه شریف در رشته های مهندسی حتی از دانشگاه تهران شناخته شده تر هستند.

هزینه و شهریه را در نظر بگیرید

دانشگاه های دارای شهریه در ایران تعداد و انواع مختلفی دارند و با توجه به رشته تحصیلی میزان این شهریه ها متفاوت است . پس مهم است زمانی که در حال انتخاب رشته کنکور هستید با دقت دانشگاه ها را از نظر شهریه مورد بررسی قرار دهید تا در ادامه مسیر خودتان و خانواده دچار مشکل نشید.

دانشگاه های دارای شهریه در ایران

 • پردیس های بین الملل
 • دانشگاه های ظرفیت مازاد
 • دانشگاه آزاد
 • واحد های خود گردان دانشگاه آزاد
 • نوبت دوم
 • پیام نور
 • غیر انتفاعی
 • علمی کاربردی

جالب است بدانید از بین دانشگاه هایی که نام برده شد دانشگاه های دولتی هم در لیست قرار دارند . در واقع داوطلب با وجود اینکه وارد دانشگاه دولتی با کیفیت خوب میشود اما باید شهریه هم پرداخت کند . اگر رتبه مناسب برای قبولی در رشته های دوره روزانه را نداشته باشید با این روش و رتبه پایین تر میشه در دانشگاه دولتی قبول شد.

برای مثال در پذیرش نوبت دوم یا همان شبانه شما در یک کلاس با کسانی که در دوره روزانه قبول شده اند خواهید بود و هیچ تفاوتی بین شما نیست اما شما باید شهریه پرداخت کنید و قبولی های روزانه که رتبه بهتری تز شما داشته اند اینکار را نمیکنند.

در ایران بالاترین شهریه ها مربوطه به رشته های پزشکی برای تحصیل در دانشگاه های پردیس و واحد های خود گردان دانشگاه آزاد است و حتی با وجود کمک هزینه های تحصیلی که به دانشجویان پرداخت میشود بازهم باید از نظر مالی در وضعیت خوبی باشید تا در این دانشگاه ها تحصیل کنید.

در انتخاب رشته کنکور باید این مراحل طی شود

 • تحلیل کارنامه
 • مشخص کردن علاقه مندی ها بر اساس رشته
 • مشخص کردن علاقه مندی ها بر اساس دانشگاه
 • حذف علاقه مندی های مغایر با تست استعداد یابی
 • حذف علاقه مندی های مغایر با بازار کار خوب
 • چینش نهایی انتخاب های انجام شده

برای انتخاب کنکور باید این اطلاعات را داشته باشید

 • اطلاع از سهمیه های کنکور
 • اطلاع از تفاوت رتبه و تراز سهمیه و رتبه و تراز کشوری
 • اطلاع از انواع دانشگاه های دارای شرایط خاص و شرایط ورود به آن ها
 • اطلاع از رشته های دانشگاه های دارای شرایط خاص
 • اطلاع از ترتیب ترازی دانشگاه ها و رشته های مختلف
 • اطلاع از تقسیم بندی منطقه ای ، ناحیه ای و قطبی سازمان سنجش
 • اطلاع از میزان علاقه مندی داوطلبان به هر رشته دانشگاهی
 • اطلاع از آمار قبولی سال های گذشته در همان رشته
 • اطلاع از انواع جنس های دانشگاهی و نحوه پذیرش
 • اطلاع از هزینه های دانشگاه ها و رشته ها

با مجموع این دانسته ها به سادگی انتخاب رشته ای حرفه ای و درست انجام خواهید داد و حتی با رتبه ای نه چندان خوب میتوانید وارد رشته دلخواه شوید و ادامه تحصیل دهید و در آینده هم درآمد مناسب داشته باشید.

خبر خوب

در آکادمی کنکور مشاور بعنوان مرکز تخصصی انتخاب رشته کنکور میتوانید ثبت نام کنید و با خیال راحت انتخاب رشته کنید!

تنها کاری که لازمه بکنید اینه که همین الان تماس بگیرید و وقت مشاوره انتخاب رشته بصورت حضوری یا تلفنی را با همکاران ما رزرو کنید.

انتخاب رشته دانشگاه

تا اینجا اطلاعاتی در مورد انتخاب رشته کنکور بدست آوردید حالا وقتشه که بریم سراغ انتخاب رشته دانشگاه و انواع دانشگاه ها را از لحاظ مختلف باهم دیگر قیاس کنیم تا انتخاب رشته بطور درست و تکمیل انجام شود .

انواع انتخاب رشته

در زمان انتخاب رشته کنکور درست که با یک عنوان واحد به اسم انتخاب رشته رو به رو هستیم اما در اصل انتخاب رشته به قسمت های مختلفی تقسیم میشود که در اینجا صرفا شما را با آن ها آشنا میکنیم و در مقالات تکمیلی تر بطور مفصل از طریق همین سایت میتوانید تمامی موارد را مشاهده کنید.

انتخاب رشته سراسری

انتخاب رشته سراسری

از گذشته به این دلیل که کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد بطور مجزا برگزار میشد خود سازمان سنجش در سایتی که دارد قسمتی را بعنوان سراسری قرار داده است و اصطلاحا به انتخاب رشته ای که در سایت سازمان سنجش انجام میشود انتخاب رشته سراسری گفته میشود.

انتخاب رشته سراسری خود ترکیبی از چندین انتخاب رشته با کد رشته های فراوانی است که در دفترچه انتخاب رشته ارائه شده به همین دلیل در ادامه تقسیم بندی انتخاب رشته سراسری که هر کدام از قسمت ها خودش نیاز به تخصص انتخاب رشته دانشگاه دارد را توضیح میدهیم.

مطالعه جزئیات بیشتر در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری به همراه ویدیو

انتخاب رشته دانشگاه های دولتی

دانشگاه های دولتی در صدر انتخابات تمام داوطلبان در 5 زیر گروه آزمایشی قرار دارد و قطعا تمام داوطلبان علاقه دارند تا در بهترین و با امکانات ترین دانشگاه ها آن هم بصورت کاملا رایگان تحصیل کنند تا هم از نظر علمی و هم از نظر اعتبار مدرک جایگاه خوبی داشته باشند.

دانشگاه های دولتی دارای چند نوع پذیرش هستند

✔️ روزانه

✔️ نوبت دوم

✔️ ظرفیت مازاد

✔️ پردیس

در واقع شما باید از میان این جنس های دانشگاهی که همگی بجز پذیرش روزانه دارای شهریه هستند انتخاب رشته دانشگاه انجام بدید. کافیست در انتخاب رشته ای که انجام میدید دقیقا طیق ترتیبی که برایتان مشخص شده است کد رشته ها را اولویت بندی کنید تا انتخاب رشته شما درست انجام شود.

نکته مهم ❗❗

در رشته های پزشکی و پیراپزشکی پذیرش در دوره نوبت دوم وجود ندارد و این نوع پذیرش دانشگاه های دولتی مخصوص مابقی رشته های اعلام شده در دفترچه انتخاب رشته است.

انتخاب رشته دانشگاه های دارای شرایط خاص

هر دانشگاهی که نیاز به مصاحبه عملی و عقیدتی داشته باشد دانشگاه دارای شرایط خاص محسوب میشود . این دانشگاه ها عمدتا دانشجویان را بعد از فارغ التحصیلی استخدام میکنند و نوعی دانشگاه تعهدی محسوب میشوند و خروج از آن ها به سادگی میسر نیست.

از جمله دانشگاه های دارای شرایط خاص

 • دانشگاه فرهنگیان
 • دانشگاه افسری امام علی
 • دانشگاه افسری امام حسین
 • دانشگاه افسری امین و کوثر
 • دانشگاه امام باقر
 • دانشگاه امام صادق
 • دانشگاه مالک اشتر
 • دانشگاه الزهرا

نکته جالب در مورد دانشگاه های دارای شرایط خاص برای آقایان این است که در اکثر این دانشگاه ها از سربازی معاف خواهند شد همچنین در طول تحصیلی به دانشجویان کمک هزینه تحصیلی پرداخت میشود و دوران دانشجویی در سنوات خدمتی محاسبه خواهد شد.

دقت داشته باشید باید در چینش انتخابات کد رشته های مربوط به دانشگاه های دارای شرایط خاص را در اولویت یک تا ده قرار بدید همچنین مجاز به انتخاب دلخواه از کد رشته های دانشگاه های دارای شرایط خاص نیستید .

انتخاب رشته دانشگاه های پیام نور

اگر دفترچه انتخاب رشته را مشاهده کرده باشید در قسمتی از دفترچه واحد های مختلف دانشگاه پیام نور به تفکیک شهر همراه کد رشته هایی که در رشته آزمایشی شما وجود دارد ارائه شده است . تنوع رشته و تعداد پذیرش در دانشگاه های پیام نور کمتر از دانشگاه های دیگر است.

اما با توجه به اینکه در هر شهر و شهرستانی دانشگاه پیام نور وجود دارد حداقل یک انتخاب از رشته های مورد علاقه شما وجود خواهد داشت که میتوانید انتخاب کنید و اولویت بندی را انجام دهید . با توجه به اینکه بیش از 90 درصد داوطلبان کنکور دانشگاه های پیام نور بومی خود را انتخاب میکنند کار در انتخاب رشته دانشگاه پیام نور کمی پیچیده تر است.

پیشنهاد میکنم در اولویت بندی رشته ها و واحد های بهتر را در رده های اول قرار دهید و چند انتخابی هم بعنوان انتخاب های بدبینانه اضافه کنید . همچنین امکان انتخاب رشته دانشگاه پیام نور بر اساس سوابق تحصیلی بطور همزمان در انتخاب رشته کنکور وجود دارد.

انتخاب رشته دانشگاه های غیر انتفاعی

موسسات آموزش عالی غیر دولتی یا همان غیر انتفاعی نوعی دیگر از دانشگاه ها هستند که کد رشته های اعلامی آن در دفترچه انتخاب رشته سراسری قرار دارد . معمولا قبولی در این دانشگاه راحت است مگر اینکه دانشگاه غیر انتفاعی پر تقاضایی را انتخاب کرده باشید.

مجموعه کد رشته های دانشگاه های غیر انتفاعی هم بطور مجزا در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه ها وجود دارد و میتوان انتخاب های آخر را به این جنس دانشگاهی اختصاص داد همچنین که در این دانشگاه رشته های پزشکی و پیراپزشکی وجود ندارد و میتوان همزمان انتخاب رشته بدون کنکور از کد رشته های اعلامی این دانشگاه انجام داد.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد انتخاب رشته مجزا در دفترچه انتخاب رشته ای که توسط سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد ارائه میشود دارد و داوطلبان میتوانند 100 کد رشته محل از علاقه مندی های خود را وارد کنند. در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد با توجه به گروه آزمایشی که در آن کنکور دادید میتوانید تمام رشته ها را انتخاب کنید بجز:

 • فیزیوتراپی
 • تغذیه
 • کار درمانی
 • گفتار درمانی
 • شنوایی سنجی
 • بینایی سنجی

دانشگاه آزاد دارای واحد الکترونیکی یا مجازی نیز است همچنین در دانشگاه آزاد پذیرش بدون کنکور یا بر اساس سوابق تحصیلی وجود دارد که بر خلاف انتخاب رشته سراسری نمیتوان همزمان با انتخاب رشته با آزمون انجام داد و حتما باید برای انتخاب رشته های بدون کنکور هر گروه آزمایشی کارت انتخاب رشته مجزا خرید .

مطالعه جزئیات بیشتر در زمینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد به همراه ویدیو

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد به این نکات توجه کن

✔️ دانشگاه آزاد تعهد خوابگاه ندارد.

✔️ واحد های خود گردان شهریه بیشتری دارند.

✔️ انتخاب رشته های پزشکی دانشگاه آزاد در دفترچه انتخاب رشته سراسری انجام میشود.

✔️ از نظر اعتبار دانشگاه آزاد بعد از دانشگاه های دولتی قرار میگیرد.

✔️ معمولا انتخاب رشته دانشگاه آزاد بصورت بومی انجام میشود.

تذکر ❗❗

انتخاب رشته دانشگاه آزاد بسیار مهم و حساس است و بسیاری از داوطلبین با تصور پیش پا افتاده بودن یا مهم نبودن انتخاب رشته دانشگاه آزاد از آن عبور میکنند یا بر اساس اصول حرفه ای انتخاب رشته انجام نمیدهند . میتونید با یک انتخاب رشته درست شانس خودتان را بالا ببرید و در رشته خوب با بازار کار عالی قبول شوید.

در پایان

باید بدانید انتخاب رشته کنکور آخرین و حساس ترین مرحله از ماراتن کنکور سراسری است . چیزی که برای آن شاید بیش از یک سال زحمت کشیده اید و هزینه های زیادی کردید . پس به سادگی از کنار انتخاب رشته کنکور نگذرید و با آینده خودتان بازی نکنید . معمولا بیش ترین ضربه را دانش آموزان مغرور یا دانش آموزانی که رتبه نسبتا خوبی بدست آورده اند میخورند .

باید در نظر داشته باشید بین رتبه ها مرز بندی وجود دارد و با تشخصی مرز بین رتبه خودتان و رشته ها و دانشگاه هایی که شانس قبولی شما در آن ها بیشتر است میتوانید انتخاب رشته ای منسجم و قدرتمند انجام دهید تا شانس قبولی شما افزایش پیدا کند.

در آکادمی کنکور مشاور امتخاب رشته کنکور بر اساس آخرین و به روز ترین اطلاعات و روش های انتخاب رشته انجام میشود . میتوانید صفر تا صد فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد را به ما بسپارید و از نتیجه لذت ببرید . انتخاب رشته در کنکور مشاور تضمینی است!

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

ظرفیت مازاد چیست

ظرفیت مازاد

اگر دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در زیر گروه های آزمایشی را با دقت مشاهده کرده باشید برای بعضی از دانشگاه ها در کد رشته

Read More »
برای تماس با مشاور کلیک کنید