انتخاب رشته

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

انتخاب رشته کنکور

انتخاب رشته یکی از موارد بسیار مهم در آینده تحصیلی و شغلی هر داوطلبی است حال بسته به اینکه داوطلب در چه مقطعی قرار دارد نحوه این انتخاب متفاوت خواهد بود. رشته‌ی انتخابی برای کسانی که تازه کنکور سراسری داده‌اند نسبت به کسانی که در مقطع ارشد و دکترا قرار دارند بسیار اهمیت دارد. چرا که داوطلبان ارشد و دکترا راه خود را انتخاب کرده‌اند. همان‌طور که می‌دانید بعد از برگزاری کنکور سراسری و اعلام نتایج کنکور، داوطلبانی که مجاز می‌شوند تا انتخاب رشته کنند. اما تمامی داوطلبان از سطح تحلیل بالایی در مورد نحوه انتخاب در رشته‌های دانشگاهی برخوردار نیستند لذا هر سال برخی از داوطلبان به دلیل عدم آگاهی از نحوه درست رشته دانشگاهی و دانشگاه مورد نظر با مشکلاتی چون شرکت در کنکور سال آینده یا ادامه تحصیل در رشته‌ای که آن علاقه‌مند نیستند را تجربه می‌کنند. این نا آگاهی و عدم انتخاب صحیح رشته منجر به از بین رفتن تلاش 1 ساله داوطلب خواهد شد.

*****برای مشاوره در زمینه انتخاب رشته سراسری با ما همراه باشید*****

نکاتی که باید در انتخاب رشته رعایت شود

1-استعداد خود را بشناسید

یکی از مشکلات شایع ای که داوطلبان بعد از ورود به دانشگاه دارند عدم هم‌خوانی رشته درسی آن‌ها با سطح استعدادشان می‌باشد. شما باید استعداد خود را کشف نمایید و بر اساس قابلیت‌های خود به رشته‌ای وارد شوید.

2-علاقه‌مندی

یکی دیگر از مواردی که باید بعد از استعداد به آن توجه کرد بحث علاقه‌مندی است همان‌طور که شاهد هستید علاقه‌مندی باید یک مؤلفه ثانی بعد از امر استعداد در یک رشته لحاظ گردد. وقتی شما در یک رشته استعداد داشته باشید و عنصر علاقه هم چاشنی کار خود کنید مطمئناً موفق خواهید شد.

3-ارزیابی موقعیت شغلی

شما در انتخاب یک رشته اول استعداد خود را می‌سنجید سپس علاقه خود را در نظر می‌گیرید اما این دو کافی نیست باید به میله بازار کار آن رشته توجه کنید. چرا که برخی از رشته‌ها به لحاظ بازار کار اشباع شده اند و آینه شغلی ندارند. لذا توجه به آینده شغلی یک عنصر مهم در انتخاب رشته دانشگاهی است.

4-معتبر بودن دانشگاه

یکی از مباحث بسیار مهمی که در آینده شغلی یا بورسیه گرفتن شما تأثیرگذار است. اعتبار دانشگاهی است که قرار است به تحصیل در آن بپردازید. در نظر داشته باشید که بهترین دانشگاه‌ها در تهران قرار دارند و بر اساس رشته شما سطح‌بندی می‌شوند.

5-برآورد هزینه

برای انتخاب رشته مورد نظر و دانشکاهی که قرار است در ان به تحصیل بپردازید در نظر داشته باشید. دانشگاه های سراسری معمولا هزینه زیادی برای دانشجو ندارند اما قبولی در دانشگاه های آزاد و پیام نور قطعا هزینه بر خواهد بود.

گام‌های در مشاوره انتخاب رشته

مشاورین مرکز مشاور کده در کنار شما هستند تا از طریق یکسری گام به شما کمک کنند تا بهترین انتخاب را داشته باشید. مشاورین ما از طریق تحلیل آزمون شما بر اساس ترازهای به دست آمده شما می‌توانیم تا حدود نسبت دقیقی محل قبولی شما را اعلام کنند. مشاورین ما بر اساس سطح علاقه شما و استعدادیابی از اینکه شما می‌توانید در آن رشته موفق شوید به شما میگویند چه رشته‌ای را انتخاب نمایید و بر چه اساسی آن‌ها را بنید تا به سطح علاقه شما نزدیک‌تر باشد. جهت گرفتن وقت مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

پزشکی تعهدی

پزشکی تعهدی

احتمالا شما هم جز اون دسته از داوطلبان کنکور هستید که دوست دارید در رشته پزشکی قبول شوید و ممکن است نتیجه لازم را بدست

Read More »
برای تماس با مشاور کلیک کنید