لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

همین حالا وقت مشاوره خود را رزرو کنید 👈

آزمون نظام مهندسی معماری

ازمون نظام مهندسی معماری

چنان چه در یکی از ۷ رشته‌ی زیر تا مدرک کارشناسی فارغ التحصیل شده باشید می‌توانید در آزمون نظام مهندسی معماری شرکت کنید.

  1. عمران
  2. معماری
  3. مکانیک
  4. برق
  5. شهر سازی
  6. ترافیک
  7. نقشه برداری

نظام مهندسی یک نهاد غیر دولتی است که کار خود را در سال ۷۴ شروع کرد و خیلی از افرادی که در آن عضو هستند به وسیله‌ی اعتبار این سازمان به کار مشغول شدند. هدف اصلی این سازمان بالا بردن سطح کیفی است.

البته باید این نکته را خدمت‌تان عرض کنیم که اگر تنها قصد عضویت در این سازمان دارید می‌توانید با حداقل مدرک یعنی لیسانس و پرداخت حق عضویت در این نهاد عضو شوید اما اگر می‌خواهید در کار خود پیشرفت کنید و در رده‌های بالا قرار بگیرید و پروانه‌ی اشتغال بگیرند باید در آزمون نظام مهندسی معماری شرکت کنید.

در کارهای مهندسی تمام مراحل از طراحی تا اجرا به یک ناظر احتیاج است و شما می‌توانید با اخذ پروانه‌ی اشتغال در این گونه مشاغل فعالیت کنید.

گرایش‌های این رشته چگونه است؟

گرایش‌های این رشته چگونه است؟

👈 شما برای قبولی در این آزمون باید حداقل به ۵۰ درصد سوال ها پاسخ درست بدهید. البته از آن جایی که این آزمون حاصل همکاری چند سازمان است و در آخر زیر نظر وزارت خانه انجام می‌شود برگزاری آن و شرکت کردن در آن به همین راحتی ها نیست و شما باید بررسی کنید که آیا شرایط  شرکت در آزمون را دارید یا خیر.

پیشنهاد برای شما : ارشد معماری

👈 ابتدا تاریخ اخذ مدرک خود را چک کنید چنان چه یک سال از گرفتن مدرک دکتری، دو سال از کارشناسی ارشد و سه سال هم از اخذ مدرک لیسانس می‌گذرد می‌توانید در این آزمون شرکت کنید. چنان چه مدرک کارشناسی خود را نا‌پیوسته گرفته‌اید باید حساب کنید که هر پنج سال از کاردانی به اندازه ی یک سال از زمان کارشناسی می‌باشد.

  👈 لازم به ذکر است که اگر دریافت آزمون شرکت نکرده‌اید و با این که شرکت کرده‌اید اما نمره‌ی قبولی را نگرفته‌اید باید خدمت‌تان عرض کنیم  که تمام این سال‌هایی که درس خوانده‌اید بیهوده بوده است زیرا شما فقط یک مدرک مهندسی ساده دارید که به وسیله‌ی آن نمی‌توانید درآمد خیلی ایده آلی داشته باشید. این رشته در گرایش‌های زیر دیده می‌شوند.

  1. مهندسی معماری
  2. دبیری فنی معماری
  3. مرمت و احیای بنا های تاریخی

نکات لازم در رابطه با آزمون نظام مهندسی معماری

نکات لازم در رابطه با آزمون نظام مهندسی معماری

✔️ شایان به ذکر است که این آزمون در سه شکل اجرا، نظارت و طراحی انجام می‌شود‌.  دقت کنید که سوال‌های مربوط به اجرا و نظارت ۶۰ عدد هستند و نمره دهی به این سوال‌ها از ۱۰۰ می‌باشد چنان چه شما بتوانید از این آزمون ۵۰ امتیاز بگیرید نیز مجاز به اخذ پروانه‌ی اشتغال می‌باشید.

✔️ مدت پاسخ دهی به این ۶۰ سوال مانند سایز آزمون‌ها است اما آزمون طراحی شرایطش فرق می‌کند این آزمون ۸ ساعت طول می‌کشد و نمره‌ی کامل آن ۵۰ است و شما حتی اگر امتیاز ۲۵ بگیرید قبول شده اید.

👈 لازم به ذکر است که این آزمون به صورت کتاب باز است و شما مجاز به بردن ماشین حساب در آزمون هستید اما به همراه داشتن تلفن همراه، ساعت هوشمند و تبلت ممنوع است.

مراحل ثبت نام آزمون نظام مهندسی معماری چگونه است

مراحل ثبت نام آزمون نظام مهندسی معماری چگونه است

✔️ خب تا به این جا یک سری شرایط برای شرکت در این آزمون را خدمت‌تان عرض کردیم چنان چه تمام نکات فوق را رعایت کردید می‌توانید وارد سامانه شوید و با وارد کردن اطلاعات خود و هم‌چنین پرداخت هزینه‌ی شرکت در آزمون ثبت نام خود را انجام دهید.

فقط حواستان باشد که در آخر کار یک پرینت از اطلاعات خود بگیرید و در چند روز پایانی نیز کارت ورود به جلسه‌ی خود را تحویل بگیرید و در روز و ساعت مقرر در محل اجرای آزمون حاصل شوید.

در رابطه با تاریخ دقیق این آزمون نیز باید اضافه کنیم که ما تاریخ دقیقی از اجرای آن نداریم اما معمولا در روزهای آخر هفته مثل پنج‌شنبه و جمعه در پایان هر شش ماه اول و دوم سال این آزمون برگزار می‌شود ‌ البته در این دو سال به خاطر شرایط کرونا تاریخ این آزمون جا به جا شده است.

بعد از آزمون چه کنیم؟

چنان چه پاسخ نیمی از سوال‌ها را درست بدهید در پایه‌ی سوم ، ۶۰ درصد سوال‌ها پایه دوم و ۷۰ درصد نیز در پایه‌ی اول قرار می‌گیرید. شما می‌توانید در سایت ثبت نام کنید و یک کپی برابر با اصل از شناسنامه و کارت ملی ، کپی برابر اصل مدارک تحصیلی خود ، شناسه‌ی قبولی در آزمون و دو قطعه عکس با زمینه سفید را تحویل دهید و پروانه‌ی اشتغال خود را تحویل بگیرید.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

ظرفیت مازاد چیست

ظرفیت مازاد

اگر دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در زیر گروه های آزمایشی را با دقت مشاهده کرده باشید برای بعضی از دانشگاه ها در کد رشته

بیشتر بخوانید »

آخرین مقالات کنکور مشاور

ظرفیت مازاد چیست
ظرفیا مازاد
nima

ظرفیت مازاد

اگر دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در زیر گروه های آزمایشی را با دقت مشاهده کرده باشید برای بعضی از دانشگاه ها در کد رشته

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید