لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

آزمون نظام مهندسی عمران

آزمون نظام مهندسی عمران

امروز قرار است تا درباره‌ی هر چیزی که لازم است درباره‌ی آزمون نظام مهندسی عمران بدانید را خدمت‌تان عرض کنیم پس با ما همراه باشید.

سالانه مهندس‌های زیادی در این آزمون شرکت می‌کنند تا به بهترین شکل ممکن ظاهر شوند. هدف از برگزاری آزمون نظام مهندسی عمران و هر رشته‌ی دیگری این است که سطح کیفی کار را ارتقا دهند. علاوه بر عمران رشته‌های دیگری نیز در این آزمون  شرکت می‌کنند‌.

  • مکانیک
  • معماری
  • شهر سازی
  • برق
  • ترافیک
  • و …

لازم به ذکر است که شما بعد از اخذ مدرک لیسانس می‌توانید با پرداخت هزینه‌ی عضویت و در دست داشتن مدرک خود عضو نظام مهندسی شوید اما برای گرفتن پرونده‌ی اشتغال به کار حتما باید آزمون مورد نظر را شرکت کنید و بعد از قبولی در آن از مزایای آن بهره مند شوید.

دقت کنید که تمام مراحل ساخت و ساز از طراحی گرفته تا پایان کار باید زیر نظر کارشناس انجام شود چنان چه در این آزمون قبول شوید شما می‌توانید به عنوان کارشناس نظام مهندسی وارد عمل شوید و بر پروژه‌های گوناگون نظارت کنید.

اهداف برگزاری آزمون

اهداف برگزاری آزمون

شایان ذکر است که برگزاری این آزمون هدف‌های مشخصی دارد ‌که یکی از آن‌ها که مهم‌ترین آن‌ها نیز شناخته می‌شود ایجاد انگیزه در مهندس‌ها است تا سطح کاری خود را بالاتر ببرند.

علاوه بر آن باید تمام مقررات ملی به کارگیری را مطالعه کنید و به این شکل تمام مقررات شناخته می‌شوند.

دقت کنید که این آزمون تحت شرایط خاصی برگزار می‌شود و شما باید یک ساله از مدت گرفتن مدرک دکتری ، دو سال از کارشناسی ارشد و هم چنین سه سال از کارشناسی‌تان گذشته باشد تا بتوانید در این آزمون شرکت کنید.

چنان چه مدرک کارشناسی خود  را به صورت ناپیوسته گرفته باشید نیز هر ۵ سال از مدرک کاردانی یک سال از کارشناسی تلقی می شود و آن سال‌های گذشته به عنوان سابقه کار درج می‌شوند.

بهتر است این نکته را نیز خدمت‌تان عرض کنیم که این آزمون در سه گرایش اجرا می‌شود.

  1. اجرا
  2. نظارت
  3. محاسبات

هر کدام از این گرایش‌ها سوالات مخصوص به خود را دارند و بعد از آزمون نیز دنیای متفاوتی خواهند داشت. در بخش‌های بعد قطعا بیش‌تر در این باره صحبت می‌کنیم.

این آزمون چه زمانی برگزار می‌شود؟

این آزمون چه زمانی برگزار می‌شود؟

این سازمان برای اولین بار در سال ۷۴ شروع به کار کرد و از آن موقع از مهندس‌های علاقه مند آزمون گرفتند.

بهتر است خدمت‌تان عرض کنیم که این آزمون دو بار در سال انجام می‌شود و تاریخ دقیقی ندارد اما خب معمولا دو پایان شیش ماه اول و دوم سال انجام می‌شود در سال گذشته قرار بود که این آزمون در ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ مرداد برگزار شود که به خاطر کرونا و حفظ سلامت مردم این تاریخ به تعویق افتاد.

دقت کنید که اگر در دوران سربازی هستید اما قصد شرکت در آزمون نظام مهندسی عمران را دارید می‌توانید در این آزمون شرکت کنید و بعد از خدمت سربازی تا مدت ۴ سال مدارک خود را به نظام مهندسی تحویل بدهید و پروانه‌ی اشتغال خود را تحویل بگیرید.

تعداد سوال‌های آزمون نظام مهندسی

در بخش‌های قبل‌تر گفتیم که این آزمون در سه گرایش است برای همین باید در رابطه با تعداد و زمان پاسخ دهی به سوالات با یک‌دیگر صحبت کنیم.

چنان چه در آزمون اجرا و یا نظارت شرکت کنید برای ۶۰ سوال ۱۵۰ دقیقه وقت دارید اما اگر در حیطه‌ی محاسبات شرکت کنید از آن جایی که محاسبات به زمان بیش تری نیاز دارد و از دو آزمون قبلی کمی سخت تر است برای همین تعداد سوال به ۲۴۰ دقیقه وقت احتیاج است.

گفتن این نکته نیز حائز اهمیت است که این آزمون به صورت کتاب باز یا همان open  book است.

آوردن ماشین حساب در آن مجاز است اما آوردن تلفن همراه ، تبلت، هدفون و وسایل این چنینی ممنوع است .

اگر به ۵۰ درصد سوال‌ها پاسخ صحیح بدهید شما در پایه‌ی سوم قبول می‌شوید و چنان چه به ۶۰ درصد از سوالات پاسخ دهید در رده‌ی دوم و ۷۰ درصد سوالات نیز در پایه‌ی اول قرار می‌گیرید.

قبل از این که این بخش را تمام کنیم باید خدمت‌تان عرض کنیم که این آزمون نیز مانند سایر آزمون‌ها نمره‌ی منفی دارد و هر سه پاسخ اشتباه یک پاسخ درست شما را خنثی می کند پس تا قبل از مطمئن شدن از صحیح بودن آن ، آن را علامت نزنید.

ثبت نام در آزمون نظام مهندسی عمران

ثبت نام در آزمون نظام مهندسی عمران

چنان چه قصد شرکت در این آزمون را دارید باید در زمانی که برای ثبت نام اعلام می‌کنند وارد سایت سازمان سنجش شوید و هزینه‌ی شرکت در آزمون را پرداخت کنید ،

اطلاعات شخصی و سال اخذ مدرک و سایر اطلاعات خود را در سایت وارد کنید و یک کپی از آن تهیه کنید و خود را برای آزمون آماده کنید و چند روز قبل از امتحان نیز کارت ورود به جلسه تهیه کنید و در آزمون شرکت کنید.

چنان چه در این آزمون نمره‌ی قبولی را آوردید می‌توانید برای اخذ پروانه‌ی اشتغال اقدام کنید.

برای اخذ پروانه‌ی اشتغال نیز باید کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه و مدرک تحصیلی خود ، شماره سریال قبولی خود ، دو قطعه عکس ۶ در ۴ با زمینه ی سفید را به سازمان نظام مهندسی تحویل بدهید و مدتی منتظر بمانید تا پروانه‌ی اشتغال خود را تحویل بگیرید.

  تعلل را کنار بگذارید و همین حالا نسبت به مطالعه‌ی منابع آزمون اقدام کنید و خود را برای این آزمون حیاتی امتحان کنید و وارد دنیای جذاب کار شوید و کسب درآمد کنید.

می‌توانید کتاب راهنمای آزمون را نیز به خوبی مطالعه کنید و خود را برای این آزمون آماده کنید.  امیدواریم که در پایه‌های بالا قبول شوید.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403
قوانین جدید
nima

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

بیشتر بخوانید »
منابع کنکور زبان 1403
دسته‌بندی نشده
nima

منابع کنکور زبان 1403

کنکور زبان جز کنکورهای شناوری است که تمام اشخاص دارای دیپلم نظام سالی واحدی و ترمی واحدی 12 ساله و همچنین تمام نظام جدید ها

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید