لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

آزمون نظام مهندسی تاسیسات حرارتی و برودتی

آزمون نظام مهندسی تاسیسات حرارتی و برودتی

لازم به ذکر است که آزمون نظام مهندسی تاسیسات حرارتی و برودتی شامل دو بخش طراحی و نظارت است. مهندسین مکانیک می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

البته باید خدمت‌تان عرض کنیم که شرکت کردن در آزمون شرایطی دارد که آن‌ها را خدمت‌تان عرض می‌کنیم. چنان چه در یکی از رشته‌های زیر مدرک کارشناسی و یا بیش‌تر دارید می‌توانید در این آزمون شرکت کنید با کنکور مشاور همراه باشید.

 • رشته عمران
 • رشته برق
 • رشته مکانیک
 • رشته نقشه برداری
 • رشته شهر سازی
 • رشته ترافیک

باید این نکته را اضافه کنیم که این آزمون اولین بار در سال ۱۳۷۴ برای بهتر کردن کیفیت دانش فنی گرفته شد. لازم به ذکر است که شما بعد از قبولی در این آزمون قبول می‌شوید می‌توانید از امکانات زیادی استفاده کنید. مثل :

 1. می‌توانید یک معرفی نامه بگیرید و برای گرفتن وام تحصیلی به بانک ببرید.
 2. داشتن تخفیف برای مرکزهای تفریحی و حتی تجاری
 3. شما می‌توانید از کتاب‌خانه سازمان استفاده کنید
 4. استفاده از تور گردشگری یکی از جذاب‌ترین قسمت این ماجرا است.
 5. علاوه بر موارد ذکر شده شما می توانید در سمینار و کنفرانس‌ها نیز شرکت کنید.

کمی بیش‌تر درباره این آزمون بدانیم

کمی بیش‌تر درباره این آزمون بدانیم

کسانی که در این آزمون قبول شوند و مدرک خود را بگیرند می‌توانند پروانه‌ی اشتغال بگیرند و بعد از آن شروع به کار کنند. دقت کنید که این آزمون زیر نظر سازمان نظام مهندسی انجام می‌شود و خود این سازمان نیز زیر نظر وزارت‌خانه‌ی راه و شهر سازی است.

همان‌گونه که می‌دانید این آزمون نیز مانند دیگر آزمون‌ها توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود. این روزها سازه‌هایی که حتی متراژ پایینی دارند هم به یک ناظر تاسیسات احتیاج دارند. 

لازم به ذکر است که وجود یک ناظر تاسیسات از بروز آسیب‌های زیاد ، گاز گرفتگی ، مشکلات آب و فاضلاب و هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند.

تنها کسانی که فارغ التحصیل مکانیک ساده ، مکانیک تاسیسات برودتی و حرارتی و مکانیک سیالات هستند می‌توانند در دو رشته‌ی نظارت و طراحی شرکت کنند. چنان چه از رشته‌ی مکانیک جامدات یا رشته‌های ناپیوسته ذکر شده فارغ التحصیل شده باشید نیز می توانید در این آزمون شرکت کنید.

شرایط شرکت کردن در آزمون

آزمون نظام مهندسی تاسیسات حرارتی و برودتی

در صورت داشتن مدرک کارشناسی مکانیک می‌توانید در آزمون شرکت کنید. دقت کنید که باید ۳ سال از کارشناسی ،۲ سال از کارشناسی ارشد و یک سال نیز از اخذ مدرک دکتری گذشته باشد که بتوانید در آزمون شرکت کنید.

  شایان ذکر است که کسانی که مشغول خدمت سربازی هستند نیز در این آزمون شرکت کنند و بعد از قبولی تا مدت ۴ سال وقت دارند که مدرک اصلی جهت دریافت پروانه به نظام مهندسی تحویل دهند. خیلی از کاربران از ما سوال می‌پرسند که تاریخ برگزاری آزمون چه وقتی است.

باید خدمت‌تان عرض کنیم که تاریخ دقیقی از برگزاری آزمون وجود ندارد اما معمولا این آزمون دوبار اجرا می شود و اغلب در پایان هر ۶ ماه اول و دوم سال برگزار می‌شود یعنی شهریور و اسفند بیش‌تر شاهد این آزمون‌ها هستیم.

تماس با کنکور مشاور

تعداد سوالات آزمون  نظام مهندسی تاسیسات حرارتی و برودتی

قبل از آزمون با دقت منابع را مطالعه کنید و از هیچ نکته‌ای غافل نشوید. تعداد سوالات در این آزمون ۶۰ عدد است و عزیزانی که در آزمون طراحی شرکت کرده باشند ۱۸۰ دقیقه و کسانی که در آزمون نظارت شرکت می کنند ۱۲۰ دقیقه وقت دارند.

این آزمون کتاب باز است و آوردن ماشین حساب نیز مجاز است. با این حال معیار قبولی در این آزمون گرفتن حداقل ۵۰ درصد سوال‌ها است.

مراحل ثبت نام درآزمون نظام مهندسی تاسیسات حرارتی و برودتی

آزمون نظام مهندسی تاسیسات حرارتی و برودتی

قبل از هر چیزی باید بدانید که این آزمون حاصل همکاری سازمان سنجش و دانشگاه‌های معتبر است. شما باید هزینه‌ی آزمون را پرداخت کنید و در سامانه اطلاعات خود را ثبت کنید و از آن یک کپی بگیرید. قبل از آزمون نیز می‌توانید کارت ورود به جلسه‌ی خود را نیز دریافت کنید. بعد از قبولی در آزمون نیز می‌توانید تا مدت ۴ سال برای دریافت پروانه اقدام کنید.

  برای اخذ پروانه نیز باید درخواست عضویت خود را ثبت کنید. پرینت کارنامه و شماره سریال قبولی خود به همراه کپی برابر اصل مدارک و اطلاعات شخصی مثل شناسنامه و کارت ملی را به همراه ۲ قطعه عکس با زمینه سفید ۶ در ۴ را تحویل بدهید و پروانه کار خود را تحویل بگیرید.

پس همین حالا شروع کنید و منابع را به وقت مطالعه کنید و از ثبت نام جا نمانید ما نیز امیدواریم نمره‌ی قبولی در آزمون را بگیرید و به سرعت مدرک خود را بگیرید و هر چه زودتر کار خود را شروع کنید.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403
قوانین جدید
nima

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

بیشتر بخوانید »
منابع کنکور زبان 1403
دسته‌بندی نشده
nima

منابع کنکور زبان 1403

کنکور زبان جز کنکورهای شناوری است که تمام اشخاص دارای دیپلم نظام سالی واحدی و ترمی واحدی 12 ساله و همچنین تمام نظام جدید ها

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید